ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kadıköy'de gençlerin Filistin eylemine polis saldırdı

Filistin halkına destek için Kadıköy Süreyya Operası önünde basın açıklaması yapan gençlere, açıklamanın ardından polis saldırdı. Polis çok sayıda genci işkenceyle gözaltına aldı.

Etkin Haber Ajansı / 09 Aralık 2017 Cumartesi, 19:23

İSTANBUL - Gençlik örgütlerinin "Gençlik ayakta Filistin'in yanında" şiarıyla Kadıköy'de yaptığı eyleme polis aldırdı. Çok sayıda genç işkenceyle gözaltına alındı.

Filistin İçin İsrail'e Boykot Girişimi (BDS) Türkiye ile birlikte Mehmet Ayvalıtaş Parkı'nda biraraya gelen gençlik örgütleri buradan Khalkedon Meydanı'na yürümek istedi ancak polis tarafından engellendi. Bunun üzerine gençler eylemlerini Süreyya Operası önüne taşıdı.

"Empeyalizm-siyonizme ve yerli işbirlikçilere karşı gençlik ayakta Filistin'in yanında nehirden denize özgür Filistin" yazılı pankart ve Filistin bayrakları taşıyan gençler ve BDS adına kısa bir açıklama yapıldı.

'FİLİSTİN HALKININ VE HAKLI MÜCADELESİNİN YANINDAYIZ'

AKP'nin işgali meşrulaştıran ve İsrail'i normalleştiren adımlar attığı kaydedilen açıklamada, "Erdoğan'ın 5 Aralık'ta AKP grup toplantısında sarf ettiği 'bu konu diplomatik ilişkilerimizi İsrail ile koparmaya kadar gidebilir' şeklinde sözleri fiilen İsrail'le diplomatik ilişkilerin kesilmesi ile tamamlanmayan daha önceki sözlerinin devamı niteliğindedir" denildi. Bu sözlerin sadece politik bir gösteri ve asli sorumluluktan kaçma olduğunu vurgulanan açıklamada, "İsrail'in Filistin'i işgal etme politikalarını durdurmak ve Filistin halkının yanında olmak, Siyonist oluşum ile ekonomik dahil olmak üzere her türlü ilişkiyi kesmeyi, ona her alanda boykot ve yaptırımlar uygulamayı gerektirir" ifadesi kullanıldı, Filistin'in halkının ve haklı mücadelesinin yanında olacakları vurguladı.

POLİS SALDIRDI, İŞKENCE UYGULADI

Açıklamanın ardından, "Katil İsrail işbirlikçi AKP" sloganı atan gençler polisin yasağını tanımadıklarını ifade ederek, pankartla yürüyüşe geçti. Bu sırada polis plastik mermiler ve kalkanlarla saldırdı.

Gençleri yere yatıran polisler, "Direnme, insan gibi gözaltına alınacaksın" diyerek kafalarına bastı, yüzlerini yere vurdu. Ters kelepçe işkencesine maruz kalan gençler, yerlerde sürüklendi.

Gençler, "Yaşasın devrim ve sosyalizm", "Tanklara taş atan çocukların yanındayız" sloganıyla saldırıya karşılık verirken, polis kalkanlarla Süreyya Operası'nın etrafını çevirdi. Gözaltına alınanlar gençleri sürükleyerek bu alan içine alan polis işkencesini sürdürdü. Sosyalist gençler işkenceye, "İnsanlık onuru işkenceyi yenecek" sloganıyla karşılık verdi.

GAZETECİLER TEHDİT EDİLDİ

Öte yandan görüntü almaya çalışan basın emekçilerine saldıran polis, "görüntü almaya devam ederseniz hepinizi gözaltına alacağız" diyerek tehdit etti. Kameraları almaya çalışan polis gazetecileri iterek alandan uzaklaştırdı.

Gözaltına alınan gençler, ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.