ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kaçırılan SKM üyesi Genç: Makul kadın olmadığımız için yıldırma girişimi

Polis tarafından kaçırılan SKM üyesi Hünkar Genç, yaşadığı olayın mücadele eden kadınlara yönelik sistematik bir saldırı olduğunu ifade etti. Genç, "Onların makbul kadın anlayışına uymadığımız için bizleri yıldırma girişimleridir" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 07 Aralık 2017 Perşembe, 12:46

İSTANBUL- Sosyalist Kadın Meclisleri, üyeleri Hünkar Genç'in kaçırılarak tehdit edilmesiyle ilgili basın toplantısı düzenlendi. SKM, İstanbul Emniyeti'nin mafyavari yöntemlerle kayıtsız ve hukuksuz gözaltı politikalarını yaygınlaştırdığını belirtti.

Hünkar Genç, 5 Aralık akşamı Karaköy iskelesinde vapur beklerken kendilerini polis olarak tanıtan üç kişi tarafından araca bindirilerek tehdit ve psikolojik şiddete maruz bırakıldı.

Hünkar Genç, kendisine herhangi bir gözaltı tutanağının gösterilmediğini ve karakola götürülmediğini bunun için de yaşadığı durumun bir kaçırma olayı olduğunu söyledi. Başından geçenleri anlatan Genç, 34 TY 3828 plakalı siyah camlı bir araca bindirildiğini, seyir halindeyken de ailesinden bahsedilerek tehdit edildiğini belirtti.

Genç, 20 dakika boyunca süren psikolojik şiddet ve tehdidin ardından Kabataş İş Bankası önünde bırakıldı. Genç yaşadığı olayın mücadele eden kadınlara yönelik sistematik bir saldırı olduğunu ifade etti. Genç "Gözaltı kisvesi altında yaşanan bu hukuksuzluklar yaşamlarımızı, onların makbul kadın anlayışına uymadığımız için bizleri yıldırma girişimleridir" dedi ve "Gücümü kadın dayanışmasından alıyorum" diye ekledi.

'GÜCÜMÜZÜ KADIN DAYANIŞMASINDAN ALIYORUZ, YILDIRAMAYACAKLAR'

Sosyalist Kadın Meclisleri Sözcüsü Fadime Çelebi ise "Bu tip kaçırmalarla özellikle genç devrimciler üzerinden psikolojik baskı yaratmaya çalışıyorlar. Ama bunda başarılı olamayacaklar" dedi. Çelebi SKM olarak kadına yönelik şiddete, hak gasplarına, tacize, tecavüze karşı mücadele ettiklerini vurguladı. Sosyalist kadınlar şahsında tüm kadınlara gözdağı verilmeye çalışıldığını kaydeden Çelebi, "Devlete ve erkeğe tabi bir kadın yaratmak istiyorlar. Biz bunu reddediyoruz. Hiç bir şekilde bizi sindiremeyecekler. Direnişimizde gücümüzü kadın dayanışmasından alıyoruz. Bu saldırılar sosyalist kadınları asla yıldıramayacak" şeklinde konuştu.

Yeni Demokrat Kadın aktivistleri de açıklamaya katılarak kadın dayanışmasında bulundu.