ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Toplumun barış istemi yargılanıyor'

"Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı bildiriye imza attıkları için akademisyen hakkında açılan davaya devam ediliyor. Adliye önünde konuşan TTB Merkez Konsey Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, "Toplumun barış istemi yargılanıyor" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 07 Aralık 2017 Perşembe, 09:47

İSTANBUL - "Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı bildiriye imza attıkları için aralarında TTB Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel'in de olduğu Barış Akademisyenleri'nin yargılanmasına Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde devam ediyor. DİSK, KESK, TTB ve TMMOB adliye önünde basın açıklaması yaptı.

Adliye önündeki eyleme HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu, TTB Merkez Konsey Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, SES Eş Genel Başkanı İbrahim Kara, DİSK Genel Sekreteri Arzu Cerkezoğlu'nun yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Eylemde, "Talebimizde ısrarcıyız. Bu suça ortak olmayacağız", "Bu suça ortak olmayacağız", "Akademi biat etmeyecek", "Solidarity" yazılı pankartlar açıldı.

Eylemde ilk sözü alan TTB Merkez Konsey Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, barış talebiyle imzaladıkları bildiri sonrasında açıkça hedef haline getirildiklerini ve çeşitli baskılara maruz kaldıklarını söyledi. Tükel, "Yargılanmak istenenler barış bildirisine imza atmak bir yana akademik değerlere sahip olanlardır. Şiddetin olmadığı bir ortamda toplumsal barış istemi yargılanmak isteniyor. Üniversiteyi üniversite yapan temel olgulardan biri bilimsel özgürlüklerdir. Her akademisyen fikrini söylemeli" dedi.

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Selçuk Erez ise "Okur yazarı az, birikimi eksik bir ülkenin çocuklarıyız. Bu memlekette sulh ve demokrasi istedikleri için okur yazarlar kovuşturuluyor. Bana doğru yolu gösteren akil insanlara birikimli insanlara huzurunuzda minnettarlığını söylüyorum. Bana doğru yolu gösteren yiğidim aslanım birazdan yargılanacak utanıyorum" diye konuştu.

SES Eş Genel Başkanı İbrahim Kara ise, akademisyenlerin yargılandığı davayı "utanç davası" olarak nitelendirerek, şöyle dedi: "Bugün burada barış istediğimiz için yargılanıyoruz. Bugün sağlıkçı akademisyenler de yargılanıyor. Öğrencilere ölüm ile yaşam arasında ki ince çizginin savaş olduğunu anlatırlar. Savaşın olduğu yerde sağlıktan söz edilemez o yüzden de barış dedik ve barıştan yana tutum aldık. Buradaki sağlıkçılar savaşın yerine barıştan tutum almasalardı; inanın ki bu toplum mahkum olurdu. Birileri suç işleyemeye devam edecek ama biz bu suça ortak olmayacağız. Bu ülkenin başı dik onurlu insanları oldukça akademisyenleri yargılayanlarda tarihin çöplüğündeki yerini almaya devam edecek."