ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP: Trump'u kararından geri dönmeye çağırıyoruz

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıması kararına ilişkin açıklama yapan HDP, "ABD Başkanı Trump'ı bu sorumsuz ve tehlikeli kararından geri dönmeye, Birleşmiş Milletler ve uluslararası toplumu da bu karara karşı aktif tutum almaya davet ediyoruz" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 07 Aralık 2017 Perşembe, 09:19

ANKARA - HDP Merkez Yürütme Kurulu, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıması kararına ilişkin açıklama yaptı.

HDP, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasını, İsrail-Filistin sorunu bağlamında zaten çok zayıf olan barış girişimlerini baltalayan, derhal durdurulması gereken çok tehlikeli bir provokatif girişim olarak gördüğünü belirtti.

Uluslararası hukuk ve Birleşmiş Milletler kararlarına alenen aykırı olan bu kararın, olası etkileri ve zamanlaması açısından diğer Ortadoğu ülkelerindeki siyasi gerilimlerden ayrı değerlendirilemeyeceğini ifade eden HDP, "Yıllardır Irak ve Suriye'de devam eden savaşlara ek olarak Suudi Arabistan'da başlayan taht kavgaları, Yemen'de derinleşen ambargo ve vahşet politikaları, Lübnan'daki siyasi istikrarsızlık ile birlikte düşünülünce, bu karar hem İsrail-Filistin sorununu kangrenleştirir, hem de merkezinde İran ve Suudi rejiminin bulunduğu ve tüm bölgeyi yıllarca kasıp kavurabilecek büyük bir savaşa zemin oluşturabilir" dedi.

Öte yandan AKP hükümetinin de yine Filistin meselesini iç politikaya tahvil ederek puan toplamaya çalıştığını vurgulayan HDP, "Unutulmamalıdır ki, Mavi Marmara mağdurlarına 20 milyon dolar değer biçen İsrail'e diz çökme anlaşması 28 Haziran 2016 tarihinde Ankara ve Kudüs'te akdedilmiş, hükümet tarafından imzalanmış ve Meclis'te onaylanmıştı. Bu anlaşmaya 'Hayır' oyu kullanan tek parti HDP olmuştu" diye hatırlattı.

Mavi Marmara mağdurları ile Filistin meselesini bir köşeye fırlatan bu anlaşma metninde Kudüs'ü Ankara'ya eş bir kent olarak görerek fiilen İsrail'in başkenti olarak tanıyan AKP hükümetinin bugünkü tutumunun "kurtla birlikte kuzuyu yiyip, sonra sahibi ile oturup ağlama" siyaseti olduğunu kaydeden HDP, "Üç semavi dine ev sahipliği yapmış, cami, kilise ve sinagoglarıyla Müslümanlar, Hıristiyanlar ve Yahudiler için kutsal bir kent olan Kudüs, çoğulcu tarihi, kültürü ve sosyolojisi ile her türlü tekçi siyasetin anti-tezidir. Trump'ın bu kararı, ülkemizde de aşina olduğumuz tekçi mantığın bir tezahürüdür" diye belirtti.

HDP Merkez Yürütme Kurulu, "ABD Başkanı Trump'ı bu sorumsuz ve tehlikeli kararından geri dönmeye, Birleşmiş Milletler ve uluslararası toplumu da bu karara karşı aktif tutum almaya davet ediyoruz. Filistin halkıyla ve mücadelesiyle tarihsel dayanışmamız bu tür tek taraflı kararlar karşısındaki tutumumuzu da belirler. Kudüs ve Ortadoğu coğrafyasının tüm toprakları farklı kültürleri, halkları, inançları ve dilleri barındırır. Tarihsel, siyasal, toplumsal ve barışçıl bütün çözüm önerileri de ancak bu gerçeklik üzerine müzakereci bir anlayışla inşa edilebilir" dedi.