ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

EMEP: Kudüs provokasyonuna son verilmelidir

Emek Partisi, Trump'un Kudüs kararının Ortadoğu'da yeni çatışmaların başlamasına neden olacağı uyarısında bulundu.

Etkin Haber Ajansı / 07 Aralık 2017 Perşembe, 13:32

ANKARA- Emek Partisi Genel Merkezi, yaptığı yazılı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdıkları açıklamasını değerlendirdi.

Açıklamanın büyük bir provokasyon girişimi olduğunu belirten EMEP, "Ortadoğu Bölgesi'nde yeni çatışmaların başlamasına neden olacaktır. Trump, bu kararı ile böyle bir çatışma sürecini başlatmak istemektedir" dedi.

Trump'un bu kararı ile hem iç politikada kendini güçlendirmeyi hedeflediğini hem de ABD, İsrail, Mısır ve Suudi Arabistan ittifakı ile Ortadoğu'da Rusya ve İran etkinliğine karşı yeni bir süreç başlatmak istediğini kaydeden EMEP, "Kudüs'ün Başkent olduğu bir Filistin Devleti mi, yoksa Kudüs'ün Filistin ve İsrail'in başkenti olacağı iki devlet mi konusunda barış sürecinde kararı Filistin Halkı verecektir. Fakat, Barış sürecinin yeniden başlayabilmesi için öncelikle ABD-İsrail provokasyonun sona erdirilmesi, İsrail'in yeni yerleşim yerleri açma politikasına son vermesi, işgal ettiği toprakları terk etmesi ve Filistin'den sürülen Filistinlilerin ülkelerine dönebilmesi gereklidir" dedi.

ABD ve tüm emperyalist güçlerin Ortadoğu'dan derhal elini çekmesi gerektiğini ifade eden EMEP, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümetin Trump'ın çıkışını fırsata çevirme peşinde olduğunu kaydetti. EMEP, "İçerideki sıkışmışlığın üstünü örtmekte, ırkçı ve gerici politikasına alet etmektedir. Sorun dinler ve mezhepler sorunu olarak ele alınamaz. Sorunu üreten emperyalistler ve onların işbirlikçilerinin politikalarıdır. Amerikan emperyalizmi ve İsrail Siyonizm'i ile lafla mücadele edilemez. Açık ve gizli bütün askeri ve ekonomik anlaşmalar başta olmak üzere, bütün ikili anlaşmalar iptal edilmelidir. Bu yapılmadan sonuç alıcı hiçbir adımı atmak mümkün değildir" dedi.

EMEP, Filistin halkını desteklediklerini ifade etti.