ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

BDS-Türkiye Balfour Deklarasyonu konferansı düzenliyor

BDS-Türkiye, Balfour Deklarasyonu'nun 100. yıldönümü dolayısıyla 9 Aralık 2017 Cumartesi günü İstanbul'da uluslararası konferans düzenleyecek.

Etkin Haber Ajansı / 07 Aralık 2017 Perşembe, 10:34

İSTANBUL - BDS-Türkiye (Filistin için İsrail'e Boykot Girişimi), Balfour Deklarasyonu'nun 100. yıldönümü dolayısıyla gerçekleştirdiği etkinlikler dizisini, 9 Aralık 2017 Cumartesi günü düzenleyeceği uluslararası konferansla tamamlayacak.

Ilan Pappé, Adel Manna ve Fikret Başkaya'nın katılacağı konferansta, Balfour Deklarasyonu'nun öncesi ve sonrası, İngiliz mandası döneminde Filistin'de gerçekleşen siyonist kolonizasyon, 1917'den günümüze uzanan işgalin farklı boyutları ve işgal altındaki topraklardaki yüz yıllık direniş dinamikleri tartışılacak.

Ayrıca, Filistin'in işgal edilmesi ve sömürgeleştirilmesi süreciyle birlikte bu süreçlerde yerel ve uluslararası aktörlerin taşıdığı tarihsel sorumluluklar da masaya yatırılacak. Balfour süreci ve sonuçları akademik bir düzlemde incelenirken, aynı zamanda yüz yılın hakikatleriyle siyasi düzlemde yüzleşme çağrısı yapılacak.

İstanbul Tabip Odası Merkez Büro'da 9 Aralık saat 14.00'te düzenlenecek konferans Avrupa Filistin Toplulukları Birliği desteği yapılıyor.

Konferansın programı şöyle:

BDS-Türkiye Hazırlık Atölyesi tebliği: "Geç Osmanlı Döneminde Filistin"

Adel Manna (Tarihçi): "Osmanlı İmparatorluğu'nun Çöküşünden 100 Yıl Sonra, 1. Dünya Savaşı'nın Filistin'deki Etkileri Üzerine Yeni Bir Okuma"

Ilan Pappé (Tarihçi, Exeter Üniversitesi): "Balfour'dan BDS'ye Avrupa ve Filistin"

Fikret Başkaya (Araştırmacı-Yazar): "Filistin'de yüz yıllık işgal, yüz yıllık direniş"