ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Barış sözümüzün arkasında duracağız'

Bu hafta 36.'sı düzenlenen Adalet Nöbeti'ne katılan Barış Akademisyenleri, barış istedikleri için "terörist" ilan edildiklerini ancak barış mücadelesini sürdüreceklerini vurguladı.

Etkin Haber Ajansı / 07 Aralık 2017 Perşembe, 13:13

İSTANBUL- Tutuklu Cumhuriyet gazetesi avukatlarıyla dayanışmak için başlatılan Adalet Nöbeti 36. haftasında.

Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde Themis Heykeli önünde buluşan avukatlar daha sonra C Kapısı önünde açıklama yaptı.

"Herkes için adalet" yazılı pankartın açıldığı ve tutuklu avukatların fotoğraflarının taşındığı eyleme, Artvin Barosu Başkanı Ali Uğur Cağal, İstanbul Barosu Yönetim Kurulu üyesi Hasan Kılıç, Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, Eğitim Sen MYK Üyesi Ebru Yiğit ve barış akademisyenlerinin bugün görülen duruşmasını takip eden çok sayıda kişi katıldı.

'SAVUNMA MAKAMI DİMDİK AYAKTA KALMIŞTIR'

İlk olarak söz alan Artvin Barosu Başkanı Cağal, dayanışma çağrısı yaptı. Av. Hasan Kılıç ise baskıcı rejimler ve bu rejimleri yaratanların tarihin sayfaları içinde yitip gideceğini söyledi. Kılıç, "Avukatlar yani savunma makamı dimdik ayakta kalmıştır. Baskıların yerini özgürlük şarkıları almış ve özgürlük çiçekleri açmıştır" dedi.

MÜFTÜOĞLU: BARIŞ TALEBİ İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ

KHK ile ihraç edilen Özgür Müftüoğlu, Barış Akademisyenleri adına yaptığı konuşmada, vicdanları sızlatan olaylar karşısında, insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğünü savunduklarını ve bu düşüncelerini dile getiren "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisine imza atıp, kamuoyuyla paylaştıklarını hatırlattı. Hedef gösterildiklerini belirten Müftüoğlu, önce özel üniversitelerde çalışanların işten atıldıklarını, daha sonra da KHK'larla birçok barış imzacısının üniversiteden uzaklaştırıldığını anımsattı. Müftüoğlu, "Bugün de 'örgüt propagandası' yapmaktan ceza davası açıldı. Yaptığımız şey; bu ülkenin bilim insanları ve akademisyenleri olarak hukuku ve insan haklarını hatırlatmak. Çünkü bir devlet ancak hukukla ayakta kalır, insan haklarıyla ayakta kalır, bunları ifade ettik" dedi.

Siyasi iktidarın kendisi gibi düşünmeyen herkesi "terörist" ilan ettiğinin altını çizen Müftüoğlu, şöyle devam etti: "Barışı talep ettik. Arkasında duracağız ve mücadelemizi sürdüreceğiz."