ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Trump'ın Kudüs kararı Gazze'de protesto edildi

ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması ve Amerikan Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma kararı Gazze'de protesto edildi.

Etkin Haber Ajansı / 07 Aralık 2017 Perşembe, 10:12

GAZZE - ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve Amerikan Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma kararı Gazze Şeridi'nde protesto edildi.

Filistin direniş örgütlerinin ortak yaptığı eyleme yüzlerce kişi katıldı. Kararın Filistin halkına yönelik siyasi ve tarihi bir cinayet olduğu belirtildi.

Fetih liderlerinden Imad El-Ağa, ABD Başkanı'nın kararının siyonizm yanlısı olduğunu ve Amerika'yı Filistin halkıyla savaşa soktuğunu söyledi, kararla uluslararası hukuk ve anlaşmaların yok sayıldığını belirtti.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi Genel Komutanlık liderlerinden Luey El Karyuti, direniş örgütleri adına konuşma yaptı. El Karyuti, Kudüs kentinin Yahudileştirme faaliyetlerine ve Filistin halkının tehcire maruz kaldığı bir dönemde ABD Başkanı'nın kararının planı tamamladığını kaydetti. ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasının Kudüs'ün ikinci kez işgal edilmesi anlamına geldiğini bildiren El Karyuti, "Amerika, işgalciyi koruduğunu ve halkımıza karşı düşmanlıkta ona ortak olduğunu her geçen gün daha çok ortaya koyuyor" dedi.

Direniş örgütleri, Filistin Kurtuluş Örgütü'nün işgal rejimini tanıma kararını geri çekmesini ve Oslo Anlaşması'nın sona erdiğini ilan etmesini istedi.