ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Siyasi soykırım tüm kesimlere yöneliktir'

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın Ankara'daki duruşmasına dikkat çekmek için İstanbul Adliyesi önünde yapılan açıklamada, "Siyasi soykırım sadece HDP'lilere değil tüm sol sosyalist kesimlere yöneliktir" denildi.

Etkin Haber Ajansı / 06 Aralık 2017 Çarşamba, 13:39

İSTANBUL- HDP İstanbul İl Örgütü, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın Sincan Cezaevi Mahkeme Salonu'nda görülen duruşmasına ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın yarın görülecek duruşmasına dikkat çekmek için Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasına HDP İstanbul İl Eşbaşkanları Cengiz Çiçek ve Esengül Demir, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İstanbul Eşbaşkanı Ali Rıza Bilgili, TJA üyeleri, HDP PM üyesi Mukaddes Erdoğdu Çelik'in yanı sıra Almanya Sol Parti üyeleri Jörg Fefjen, Röyk Ereköeer ile akademisyen Senta Pineaw katıldı.

Eylemde konuşan HDP PM Üyesi Mukaddes Erdoğdu Çelik, eşitlik adalet ve özgürlük istedikleri için kendilerine karşı yargı mekanizmasını kullananların bugün ABD'de 'hırsızlıktan' yargılandığını söyledi. Çelik, "Beş bine yakın HDP'li yargılanıyor. Pek çok vekil ve eşbaşkan tutuklu. Umarız yarın adalet komedisi sona erer ve Selahattin Demirtaş sözünü söyleyebilir" dedi.

Figen Yüksekdağ'ın hala devam etmekte olan duruşmasına da dikkat çeken Çelik, "Figen Yüksekdağ davasının da çok önemli bir yanı var. Çünkü doğruların açıklanmasından yana olan kadın eşbaşkanımızı yargılıyorlar. Figen arkadaşımız daha lise öğrencisiyken doğruları söylediği için tutuklandı. Siyasi gerçekleri anlatmaktan çekilmedi ve bedel ödemeyi göze alarak mücadele etti" dedi. Figen'i iktidarın özellikle cezalandırmak istediğini söyleyen Çelik, "Biz kadın aklının ve onurunun yanındayız" diye konuştu.

Alman Sol Parti üyesi Röyk Ereköeer ise "Sizinle olmaktan ve sizi desteklemekten çok mutluyuz. Köln'den akademi davasını izlemek için geldik. Dayanışma için geldik. Yanınızdayız çünkü bu bütün demokrasi mücadelesi verenlerin görevidir. HDP'nin tutuklu tüm üyeleri serbest bırakılmadı. Erdoğan, demokratik değerlere sahip çıkmalı" diye kaydetti.

HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir da basın açıklamasını okudu. Figen Yüksekdağ'ın duruşmasına giden araçların engellendiğini hatırlatan Demir, "Bu siyasi soykırım sadece HDP'lilere değil tüm sol sosyalist kesimlere yöneliktir. Küresel kapitalist sistem tekrardan kriz içinde. Mevcut iktidar bu krizden çıkmak için antidemokratik uygulamalar yapmayı tercih etmiştir" dedi.

İktidarın krizden çıkmak yerine HDP'lileri tutuklamayı tercih ettiğini dile getiren Esengül, "Bu süreçten çıkış ancak HDP sayesinde olur" diye belirtti.