ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP: Asgari ücret neye göre belirleniyor

HDP Adana Milletvekili Beştaş, asgari ücretin belirlenmesi için Mecliste araştırma yapılmasını istedi ve konu hakkında Meclise soru önergesi sundu.

Etkin Haber Ajansı / 06 Aralık 2017 Çarşamba, 15:03

ANKARA - HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, asgari ücretteki değer kaybına dikkat çekerek açlık sınırının altında olan ücretin belirlenmesinde hangi kriterlerin esas alındığı sorusunu Meclise yöneltti. Beştaş ayrıca, asgari ücretin belirlenme kriterleri ve yaşam koşullarının değerlendirilmesi ile beraberinde oluşan sorunların ve alınacak önlemlerin tespiti amacıyla Meclis araştırması açılmasını istedi.

Beştaş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'nun "Son 15 yılda asgari ücreti 7,5 kattan fazla artırdık" sözlerini hatırlatarak "Yapılan asgari ücret artışı yaşam koşulları ve artan pahalılığı karşılamaya yetmiş midir?" diye sordu.

Asgari ücretlinin sene sonuna doğru 2. vergi dilimine girmesi sebebiyle net maaşı 1.404 liranın altına geriliyordu. Maliye Bakanlığı ise vergi diliminden kaynaklı asgari ücrette yaşanan azalmanın önüne Asgari Geçim İndirimi (AGİ) ile geçileceğini açıklamıştı. Buna karşılık Beştaş şu ifadeleri kullandı: "Dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı Kasım ayında, geçen yıla göre yüzde 10,6 artışla 5 bin 106 liraya çıktı. Yoksulluk sınırı tutarı ise son bir ayda 75 lira, yılbaşına göre 441 ve geçen yılın Kasım ayına göre 491 lira arttı. Diğer taraftan 2018 asgari ücret tartışmaları öncesi ortaya çıkan tablo asgari ücretin açlık sınırı altına gerilediğinin gösteriyor. Halen aile bireyleri dikkate alınmadan, tek bir işçi için hesaplanan aylık net asgari ücret 1.404 lira olmasına karşın, bekar bir işçi için hesaplanan yaşam maliyeti günümüzde aylık net 1.949 liraya yükseldi."