ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Gardiyanın isteğiyle tutsak yakınına görüş yasağı

Tutsak yakını Betül Özdemir'e, görüş için gittiği Silivri 2 No'lu Hapishanesi'nde “ince arama” işkencesine karşı çıktığı için; gardiyanın isteğiyle 3 ay görüş yasağı verildi.

Etkin Haber Ajansı / 06 Aralık 2017 Çarşamba, 17:22

İSTANBUL- Silivri Hapishanesi'nde görüşe giden tutsak yakını, ince arama dayatmasına karşı çıktığı için, 3 ay görüş yasağı aldı.

29 Kasım'da Silivri 2 No'lu Hapishanede açık görüş vardı. Eşi Mehmet Özdemir ile görüşmek için hapishaneye giden Betül Özdemir, gardiyanlar tarafından ince aramaya tabi tutulmak istendi. Karşı çıkan Özdemir, defalarca şikayet dilekçesi yazmasına rağmen yanıt alamazken, idare kendisinden şikayetçi oldu. Kurum Müdürü Sami Yıldız'ın imzasıyla Betül Özdemir'e gönderilen yazıda, “Aramaya karşı çıkması üzerine ceza infaz kurumunun düzen ve güvenliğini bozmak nedeninden dolayı 4 ay süre ile kurumda yapılacak olan görüşlerden yoksun bırakılmasına karar verilmiştir” ibaresi yer aldı.

GARDİYAN: BEN BUNA BİR CEZA İSTEYİM DE GÖRSÜN GÜNÜNÜ

ETHA'ya konuşan Özdemir, arama sırasında gardiyanın “Ben sana soyun dersem soyunacaksın” diyerek üzerine yürüdüğünü aktardı. Kadın gardiyanın kendisini “arama” adı altında taciz ettiğini belirten Özdemir, bu duruma karşı çıktığını dile getirdi ve şöyle devam etti: “Bu onur kırıcı durumu kabul edemezdim. Ben çıktıktan sonra arama kabinine başka bir tutsak yakını girdi, o sırada gardiyan 'Ben buna bir ceza isteyeyim de görsün gününü' demiş. Bir hafta içinde 3 ay görüş yasağı geldi.”

Hapishanede yaşanan hukuksuzluklara ilişkin defalarca dilekçe verdiklerini ancak sonuç alamadıklarını kaydeden Özdemir, “Biz o kadar dilekçe veriyoruz kabul olmuyor ama onların bir hafta içinde kabul oluyor. Şu an 3 ay cezam var ve benim iki tane çocuğum görüşe bensiz girmek zorundalar. Ben nasıl güvenip tek bırakayım, babalarını göremeyecekler” dedi.