ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Figen Yüksekdağ'ın duruşması başladı

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın tutuklu olduğu davanın üçüncü duruşması Ankara Sincan Hapishanesi kampüsünde bulunan mahkeme salonunda başladı.

Etkin Haber Ajansı / 06 Aralık 2017 Çarşamba, 10:59

ANKARA - HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın tutuklu olduğu davanın üçüncü duruşması Ankara Sincan Hapishanesi kampüsünde bulunan mahkeme salonunda başladı.

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek duruşma öncesi çok sayıda partili otobüslerle cezaevi önüne geldi. Gazeteciler önce duruşma salonuna alınmadı, avukat ve HDP'li milletvekillerinin mahkeme heyetiyle görüşmesi sonrası gazeteciler duruşma salonuna girebildi. Duruşmayı izlemek için gelen yabancı heyetler "Talimat var" denilerek salona alınmadı. Duruşmaya, HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Aslan, İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, KESK Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik, SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, ESP, EMEP ile çok sayıda HDP'li vekil de katıldı.

Mahkeme heyetinin gelişiyle duruşma başladı. İddianame okunması sırada avukatlar yabancı heyetleri içeri alınmamasına itiraz etti. Bunun üzerine mahkeme heyeti yabancı heyetlerin salona alınmasını görüşmek için duruşmaya ara verdi.

Duruşma salonuna sarı basın kartı olmayan gazeteciler ve yabancı heyetin alınmayacağı belirtilirken, daha sonra yapılan görüşmeler sonucunda yabancı heyetin salona alınmasına izin verildi.

Yapılan itirazları değerlendiren mahkeme heyeti, salona sığacak kadar izleyicinin salona alınmasını istedi. Ardından duruşma başladı.