ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Trump: Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyoruz

ABD Başkanı Donald Trump, siyonist İsrail'in işgali altındaki Kudüs için "İsrail'in başkenti olarak tanıyoruz" açıklaması yaptı, Büyükelçiliği Kudüs'e taşıma talimatı verdi.

Etkin Haber Ajansı / 06 Aralık 2017 Çarşamba, 21:40

WASHINGTON- ABD Başkanı Donald Trump, ABD'nin Kudüs kararına ilişkin açıklama yaptı.

Trump'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"ABD Ortadoğu'daki barış sürecine derinden bağlıdır. Açıklamam İsrail ile Filistin arasındaki çatışmadan ibaretti. 20 yıldan sonra İsrail ile Filistin arasında sürdürebilir barıştan söz etmek mümkün değil. Ben artık zamanı geldi diyorum. Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımanın zamanı geldi. Önceki başkanlar bunu seçim vaadi olarak söylemiş ancak gerçekleştirmemiştir. Ben bu vaadi gerçekleştiriyorum. Bu çok önceden verilmiş olması gereken bir karardır. İsrail'in birçok hükümet kurumu bu şehirdedir.

Bugün verdiğimiz kararla Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyoruz. Büyükelçiliği Kudüs'e taşıma talimatı veriyorum. Bu karar, hiçbir şekilde bizim buradaki kalıcı bir barış anlaşmasına bağlılığımızda değişiklik olduğu anlamına gelmemektedir. Kutsal kentin insanlığı bir araya getireceğine inanıyorum. Barış ona ulaşmak isteyenlerin uzağında değildir. Bölge liderlerinden şunu istiyorum; barış için bize katılmaları için çağrıda bulunuyorum."