ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Erdoğan: Proje ABD yönetimi içindeki bir gruba ait

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'de Reza Zarrab'ın rüşvet çarkını itiraf ettiği davayı "FETÖ'nun sürecin tam göbeğinde olduğu uluslararası bir darbe girişimidir" şeklinde tanımladı, dava "projesinin" arkasında ABD yönetimi içendeki bir grup olduğunu söyledi.

Etkin Haber Ajansı / 05 Aralık 2017 Salı, 14:16

ANKARA- Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında konuştu.

Erdoğan, Man adası belgelerini açıklayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yüklendi. Erdoğan, iddiaları inkar ederken, "yurt dışına gönderilmiş para yok" demekle yetindi: "Cumhurbaşkanı'nın ve yakınının yurt dışına gönderilmiş paralı söz konusu değil. Sahte kağıt parçalarında bu iddiayı destekleyecek hiçbir bilgi bulunmuyor. ​İddiasını ispat etseydi Cumhurbaşkanlığı makamından ayrılacaktım. Ortada para gönderme işi olmadığına göre aynı tavrı kendisinden bekliyorum."

Erdoğan, büyük rüşvet çarkını itiraf eden Zarrab davasına da değindi. Davayı "Cambaza bak cambaza oyunu" diye tanımlayan Erdoğan, "Bu oyunla bir taşla aynı anda pek çok kuş birden vurulmak hedefleniyor. Bu konuya dikkat çekilerek Suriye ve Irak'ta ülkemiz aleyhine yürütülmek istenen projeye hız verilmek istenmesidir. Davanın projesi, Amerikan yönetimi içindeki bir gruba aittir. Malzemelerini temini görevi de FETÖ'ya ve CHP'ye verilmiştir" ifadelerini kullandı.

ABD'deki dava sürecini 28 Şubat dönemine benzeden Erdoğan, "Kritik kademelerdeki söz sahibi olan eski yönetim bakiyesi bir gurubun ülkemiz konusunda sandıktan çıkan Trump yönetiminin iradesine aykırı olarak bambaşka bir politika izlediği anlaşılıyor" dedi.

Muhataplarının Trump olduğunu ifade eden Erdoğan, "Bizi İran ile ticaretimiz nedeniyle yargılamaya kalkanların niyeti sınırlarımız boyunca kurmaya çalıştıkları 10 binlerce kişilik terör ordusunu gizlemektir" dedi.

ULUSLARARASI DARBE GİRİŞİMİ

Davanın "mizansen", "komplo" olduğunu iddia eden Erdoğan, "FETÖ'nun sürecin tam göbeğinde olduğu uluslararası bir darbe girişimidir" ifadesini kullandı. Erdoğan, ABD'ye "Böyle müttefiklik olur mu?" diye seslendi.

"Bir şeyi açıklıyorum" diyen Erdoğan, şöyle devam etti: "Rakka operasyonundaki DEAŞ militanlarının sürüleceği yer Mısır Sahra Çölü. Orada istihdam edilecekler. Görevlerini daha sonra takip edeceğiz. Masada Türkiye'nin güvenlik hassasiyetlerine karşı her türlü ihaneti yapan bir müttefik ile kendimize nasıl ortak bir gelecek kurabiliriz? Bugüne kadar dost kabul ettiğimiz güçlerin personeline zarar vermeme hassasiyeti ile çok dikkatli hareket ettik. Bunun devamı ancak bizim hassasiyetlerimize de riayet edilmesi ile mümkündür. Yaptırımları ihlal iddiası ile bizi Amerika'da çarmıha germeye çalışanların burnumuzun dibinde terör devleti kurma girişimini herhalde eli kolu bağlı seyredecek değiliz. Teröriste hangi ismin verildiğinin, hangi üniforma giydirildiğinin bizim için bir önemi kalmamıştır."

ÖSO İTİRAFI

"Özgür Suriye Ordusu'nu ey Amerika seninle beraber kurduk" diyen Erdoğan, şimdi yeni bir manevrayla SDG'nin kurulduğunu ileri sürdü.

Amerika'nın Kudüs'ü siyonist İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı almaya hazırlandığı iddialarına ilişkin de Erdoğan, "üzüntülerimi ifade ediyorum" dedi, böyle bir adım atılması durumunda İslam İşbirliği Teşkilatı liderler zirvesini İstanbul'da toplayacaklarını söyledi.

TAŞERON İŞÇİ AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hükümetinin 2 yıldır yerine getirmediği taşerona kadro vaadine ilişkin de konuştu. Erdoğan, "Kamudaki 450 bin ile belediyeler ve il özel idarelerindeki 400 bin işçimiz çalıştıkları yerlerdeki belediye iktisadi teşekküllerinde istihdam edilecekler. 23 bin mevsimlik işçilerin halen en fazla 5 ay 29 gün olan çalışma süreleri de 9 ay 29 güne kadar çıkartılabilecek. Kamuda 4C statüsünde çalışan kardeşlerimiz de 4B kadrosuna alınıyor. Böylece kamuoyumuzda uzun zamandır tartışılan bu meseleyi kökten çözmüş oluyoruz. Bu aradaki komisyonlar, taşeronlar tamamen ortadan kalkıyor. İşçi kadrosuyla görev alıyorlar. Belediyelerde de iktisadi teşekküllerinin personeli olarak göreve devam ediyor" ifadelerini kullandı.