ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Zarrab itiraflarında 5. gün: Siyasi yollarla bırakılacağımı düşündüm

Mehmet Hakan Atilla'nın avukatının sorularını yanıtlayan Zarraf, bir yıl boyunca siyasi yollardan serbest bırakılacağına inandığını, bu nedenle ilk başta gelen "işbirliği" teklifini reddettiğini açıkladı.

Etkin Haber Ajansı / 05 Aralık 2017 Salı, 21:07

HABER MERKEZİ- Halk Bankası eski Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla'nın yargılandığı davada "tanık" olarak dinlenen Reza Zarrab, sanık avukatlarının sorularını yanıtladı.

Davanın 5. gününde yargıç Berman, kamuoyunun erişimine kapalı olan bazı delillerin erişime açıldığını ve delillere hangi adresten ulaşılabileceğini açıkladı.

Zarrab'ın "Halkbank ile yaptığım İran ticaretini gösteren sistem bu" dediği çizelge dosyaya girdi.

9 dakikalık bir ses kaydı dinletildi. Zarrab'ın avukatı Mustafa Doğan İnal ile arasındaki mesajlar da dosyaya konuldu.

Zarrab, "İran'a 5.1 milyon Euro'luk tavuk göğsü" satıldığını gösteren belgelerle ilgili konuştu, "Hiçbir zaman tavuk ticareti yapmadım" dedi. Belgelere göre, ticaret Zarrab'ın Royal Denizcilik Şirketi adına yapılmış.

Aynı şirket adına yapılan 5 milyon Euro tutarındaki zengin yağı ticaretinin belgesi de dosyaya konuldu.

Ardından Zarrab'ın çapraz sorgusuna geçildi.

Hakan Atilla'nın avukatı, Fleming Ruvoldt PLLC hukuk firmasından Cathy Ann Fleming Zarrab'a sorular sordu.

'ATİLLA HAKAN'A HİÇ RÜŞVET VERMEDİM'

Zarrab, "Hakan Atilla'ya hiçbir zaman rüşvet vermedim. Hakan Atilla hiçbir zaman benden para talep etmedi" dedi.

Fleming, Aslan ile Zarrab arasında binlerce mesaj bulunduğunu hatırlatınca, Zarrab, "Dediğim gibi, hatırlamıyorum - sayfa sayısını bilmiyorum - ama Süleyman Aslan ile daha yakın ilişkimin olduğu doğruydu" dedi.

Zarrab, avukatın "Hakan Atilla'nın sesinin de bulunduğu dörtten fazla görüşmeyi dinlediniz mi?" sorusuna "Dört tane dinledim. Bununla ilgili herhangi bir şey hatırlamıyorum" yanıtını verdi.

Fleming, Ekim 2012'de İran ticaretiyle ilgili bir toplantıdan bahsetti. Zarrab, ifadesinde bu toplantıya Atilla'nın da katıldığını söylemişti. Fleming, Zarrab’ın kürsüde verdiği ifadenin, FBI'a verdiği ifadeden farklı olduğunu sürdü.

"Türkiye dışında da İran ticaretiyle ilgili para transferlerine karıştığım doğrudur" diyen Zarrab, Rusya ile hiçbir ticaretin olmadığını söyledi.

Fleming, Zarrab'ın şoförünün Rusya ticaretiyle bağlantılı 15 milyon dolar nakit para taşırken yakalandığını öne sürdü. Zarrab, iddiayı reddetti.

Gana'da 1.5 ton altın yüklü bir uçakla ilgili soru da soruldu. Zarrab, kendisi için böyle bir uçak gönderildiğni doğruladı.

Fleming'e göre, Zarrab, ABD hükümetiyle işbirliği yapma konusunda ilk teklifini 2016'nın Ağustos ayında aldı. Zarrab, "Avukatlarım gidip hükümetle işbirliği yapma konusunda ayrıntıları görüştü. Bu, Atilla'nın tutuklanmasından önceydi" dedi. Zarrab ilk teklifi kabul etmediğini söyledi.

"Siyasi yollardan sizin serbest bırakılmanızı sağlamaya çalışan avukatlarınız var mıydı?" sorusuna "Evet" yanıtını veren Zarraf, bir yıl boyunca bunun mümkün olacağını düşündüğünü söyledi.

"Sizinle bir işbirliği anlaşması yapmayı kabul etmeden önce ABD Savcılığı yetkilileri ve FBI ile kaç kez toplantı düzenlediniz?" sorusuna "Toplantıların tam sayısını hatırlamıyorum" yanıtını verdi. Ardından da yaklaşık 12 toplantı yaptıklarını söyledi. İşbirliğini kabul ettikten sonra ise neredeyse her gün ABD Savcılığı veya FBI'dan yetkililerle görüştüğünü söyledi.

Öğle arası verilen duruşma, Türkiye saatiyle saat 22.00'de başlayacak.