ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

BİSAM: Enflasyon karşısında asgari ücret eriyor

BİSAM, Kasım 2017 Enflasyon ve Hayat Pahalılığı Dönem Raporu'nu açıkladı. Rapora göre; enflasyon hesaplamasının yoksullaşmayı gizlediğini, asgari ücretlinin alım gücünün yüksek enflasyon karşısında alım gücü kaybı yaşadığını belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 04 Aralık 2017 Pazartesi, 15:43

İSTANBUL - Birleşik Metal-İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM), Kasım 2017 Enflasyon ve Hayat Pahalılığı Dönem Raporu'nu açıkladı.

Rapora göre; asgari ücretin vergi dilimi ve enflasyon nedeniyle ciddi alım gücü kaybı yaşadığını ortaya koydu. Raporda, asgari ücretin geçtiğimiz yıl aralık ayında yapılan yüzde 7,9'luk artışla Asgari Geçim İndirimi (AGİ) dahil 1404 TL seviyesine ulaştığı hatırlatılarak, vergi dilimi nedeniyle işçilerin eline eylül ayından bu yanan 75,5 TL daha az geçtiğine dikkat çekildi. Buna göre asgari ücretlinin eline son 3 aydır AGİ dahil 1346 TL geçiyor.

TÜİK, 2017 Kasım enflasyonunu yüzde 13 olarak açıkladığı ifade edilen raporda, "Buna göre asgari ücret vergi kaybı dahil enflasyon karşısında alım gücünü yüzde 9,6 seviyesinde kaybetti. Vergi diliminden kaynaklı olarak yaşanan kayıp telafi edilse bile asgari ücretlinin enflasyon karşısında alım gücü kaybı yüzde 4,6 seviyesine ulaştı. Gıda enflasyonu karşısında kayıp ise vergi dilimi nedeniyle yaşanan gelir kaybı dikkate alınırsa yüzde 11,8'e ulaştı. Vergi dilimi kaybı telafi edilse bile asgari ücretlinin alım kaybı yüzde 6,8 olacak" diye belirtildi.

ASGARİ ÜCRETLİNİN ALIM GÜCÜ ENFLASYON KARŞISINDA ERİDİ

Asgari ücretlinin alım gücü, enflasyon karşısında, sebzede yüzde 14, süt, peynir ve yumurta grubunda yüzde 13, meyvelerde yüzde 12, yağlarda yüzde 8 azaldı. Bu kayıp vergi dilimindeki azalışla beraber, sebzede yüzde 18, süt, peynir ve yumurta grubunda yüzde 17, meyvede yüzde 17 olarak hissedildi.

Asgari ücrete geçtiğimiz yıl aralık ayında 2017 yılı için tek bir ücret artışı yapılmıştı. Ancak asgari ücretli, yüksek enflasyon oranları karşısında, her ay bir önceki yılın aynı dönemine göre alım gücü kaybı yaşamaya devam ettiği kaydedilen raporda, bunun yanında vergi dilimindeki artıştan kaynaklı olarak da son 3 aydır gelir kaybı yaşıyor. Bekar bir asgari ücretli eylül, ekim, kasım ve aralık ayları için toplamda 302 TL eksik maaş almış olacak.

YOKSUL DAHA DA YOKSULLAŞTI

BİSAM'ın hesaplamalarına göre; Kasım 2003-Kasım 2017 dönemleri arasında genel TÜFE yüzde 214 artış gösterirken bu oran düzenli ücretlilerde yüzde 233 oldu; yevmiyeli çalışanlar için yüzde 246; emekli aylığı ile geçinenlerde yüzde 238; nüfusun en yoksul yüzde 20'lik kesiminde yüzde 241 oldu. En zengin yüzde 20'lik dilim için ise enflasyon yüzde 229 olarak gerçekleşti. Buna göre enflasyon hesaplaması yoksulu daha da yoksullaştırdı.

ENFLASYON HESAPLAMASI YOKSULLAŞMAYI GİZLEDİ

BİSAM, Kasım 2003-Kasım 2017 dönemlerine göre gizli yoksullaşma oranlarını da hesapladı. Buna göre; son 14 yıllık dönemde (Kasım 2003-Kasım 2017) gizli yoksullaşmayı en yoğun olarak yaşayanlar, işteki duruma göre yüzde 10,2 ile "Yevmiyeliler", mesleğe göre yüzde 8,8 ile "Nitelik gerektirmeyen işlerde çalışanlar", temel gelir kaynağına göre yüzde 9,4 ile "Diğer Transferlerle Geçinenler" oldu. Enflasyon nedeniyle yaşanan gizli yoksullaşma, en yoksul yüzde 20 için yüzde 8,7 seviyesinde gerçekleşti. Buna karşın en zengin yüzde 20 için gizli yoksullaşma yüzde 4,8 oldu.