ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Koçyiğit: Milli cepheye karşı demokratik cepheyi inşa edelim

AKP, MHP, Ergenekon ve Vatan Partisi'nin yeni bir ittifak kurduğunu belirten HDP Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, "Milli, faşist cepheye karşı bizlerin de halkların demokratik birleşik cephesini bir kez daha inşa etmemiz gerekiyor" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 03 Aralık 2017 Pazar, 16:08

MERSİN - Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Mersin İl Meclisi Genel Kurulu, Yenişehir ilçesi Dia Center İş Merkezi'nde HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit'in katılımıyla gerçekleştirildi.

Genel Kurul'da konuşan HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'ne değinerek, engellilerin mücadelelerinin yanında olduklarını söyledi.

'KAPİTALİST SİSTEM KRİZ İÇİNDE'

2007 yılından bu yana dünyanın derin bir kriz içinde bulunduğunu ifade eden Koçyiğit, "Kapitalist sistem bu krizi aşmak için de belirli argümanlar geliştirdi. Bu argümanların en başında ise daha fazla silahlanma, daha fazla savaş ve daha fazla sömürüyü esas aldı. Bütün bu silahlanmalarını mazlum halkların bulunduğu coğrafyalarda denemeleri ve savaş çıkarmaları gerekiyordu ki krizlerini aşsınlar. Onlar da krizleri aşmak için dünyanın her yerinde savaş siyasetini yürüttüler" dedi.

'ORTADOĞU'DA YENİ BİR PAYLAŞIM SAVAŞI VAR'

Yaşanan krizin Türkiye ve Ortadoğu'ya da yansıdığını söyleyen Koçyiğit, "Yüzyıl önce Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra masa başında bütün halkları cetvel cetvel bölenler yüzyıl sonra şunu tekrar gördüler. 'Bizim yeni bir paylaşıma ihtiyacımız var' diyerek yeni bir paylaşıma giriştiler. Çünkü Ortadoğu'da var olan yeraltı ve yerüstü kaynakların emperyal güçlerin ve kapitalistlerin olmazsa olmazıdır. Eğer orada savaş çıkarırlarsa, eğer orada halkları birbirine kırdırsalar orada kök salabilirler, kendi sistemlerini geleceğe taşıyabilirler" diye konuştu.

'HALKLAR ROJAVA DEVRİMİ'Nİ GERÇEKLEŞTİRDİ'

Ulus devlet anlayışı ve antidemokratik uygulamalara karşı başlatılan "Arap Baharı"nın emperyalist ve kapitalist güçler tarafından karşı devrime çevrildiğine dikkat çeken Koçyiğit, "Dünyada uluslararası kapitalist güçlerin bir de onların yerli taşeronları var. Ortadoğu'da halklar aleyhine bir sistem inşa etmeye çalışıyorlar. Bütün toplum, halklar Ortadoğu'da geliştirilmek istenen bu sisteme boyun mu eğiyor? Hayır. Eşitlik, özgürlük çizgisinde ısrarlı demokratik yaşama inanan halklar bir araya gelerek Rojava Devrimi'ni gerçekleştirdiler. Rojava Devrimi ideolojik, eşitlikçi, özgürlükçü bir yaşamın hayat bulmuş halidir" diye kaydetti.

'HOMOJEN TOPLUM YARATILMAYA ÇALIŞIYOR'

Türkiye'nin 7 Haziran ile birlikte iki yolla karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Koçyiğit, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Ya 7 Haziran sonrası kabul edecek, eşitlikçi demokratik sistem inşa edecek ve kendini şuana kadar krize ve restorasyona uğratan uygulamalardan vazgeçecekti ya da demokratik olmayan yöntemleri yeniden tercih edecekti. Ne yazık ki ikinci yolu tercih etti. 7 Haziran'dan bu yana çok daha anti demokratik uygulamalarla karşı karşıyayız. 'Kriz mi kaos mu' diye halka soranlar halklara krizi ve kaosu dayattı. Darbe girişiminde tüm toplum tavır aldı. 'Ne apoletli ne apoletsiz darbe istemiyoruz' dedi; ama buna karşı sivil darbe gerçekleşti. OHAL ilan edildi, KHK'ler çıkarıldı yüz binlerce akademisyeni, emekçiyi ihraç ettiler. Çünkü homojen bir toplum yaratmak istiyorlar. Öyle bir toplum yaratılıp yönetilirse 17- 25 Aralık, Man Adası belgelerini de gözden kaçırırsınız."

"İktidardan düşmüş bir AKP iktidarda kalmak için zor aygıtlarının tümünü kullandı" diyen Koçyiğit, " AKP ve MHP'nin bu topluma söyleyecek tek sözü kalmamıştır. Daha iyi bir yaşam ve Türkiye sözü veremezler. Tek bir şey vardır; çürümüş ve köhnemiş bir sistem ve çıkar ilişkileri… 2002'de çıkış paradigmalarından koptuklarını tüm halklar görüyor. Ve toplumda sessiz bir öfke mevcut" dedi.

PEKİ NE YAPMAK LAZIM?

"Peki ne yapmak lazım?" diye soran Koçyiğit, "Ne yapmak sorusunu bugün çok daha güçlü söylemek lazım. Eşit ve özgür bir yaşamı inşa etmek için örgütlenmemiz gerekiyor. AKP, 7 Haziran'dan bu yana ideolojik bir savaş yürütüyor. Tekçi, dinci bir yaklaşımı vardır. Tüm halklara dayatıyor. Bunun karşısında eşitlikçi, özgürlükçü, kadın bakış açısını büyütmemiz gerekiyor. Bugün bizim varacağımız yer, faşist cumhuriyet olamaz. Biz demokratik cumhuriyetten yanayız. Demokratik cumhuriyetin gereği için hareket etmeliyiz. Nedir demokratik cumhuriyet; Kürdü, Alevi'yi, kadını, yaşlıyı, engelliyi dışlamayan cumhuriyettir" şekline yanıtladı.

MİLLİ CEPHEYE KARŞI HALKLARIN DEMOKRATİK BİRLEŞİK CEPHESİNİ İNŞA ETMELİYİZ

AKP, MHP, Ergenekon ve Vatan Partisi'nin bugün yeni bir ittifak kurduğunu söyleyen Koçyiğit, "Bunlar kendilerince milli cepheyi kurmuş durumdalar. Bu milli, faşist cepheye karşı bizlerin de halkların demokratik birleşik cephesini bir kez daha inşa etmemiz gerekiyor. Bugün her zamankinden daha fazla ortak başarıya, ortak geleceğe yönelmemiz gerekiyor. AKP - MHP faşizmine karşı, demokratik, ortak mücadeleyi oluşturmalıyız. Bu ülkede yeni bir sistemi inşa etmeliyiz. Tüm haklarımız elimizden alınmıştır. Bizim olana sahip çıkmalıyız. Komün komün örgütlenerek, meclislerimizi büyüterek, bizden alınana sahip çıkmalıyız. Bu çürümüş, köhnemiş zihniyeti böyle yıkabiliriz" dedi.