ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Sûr: Ax û Welat' belgesel filmin gösterimi fiili yasaklandı

Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi'nde yarın gösterimi yapılması planlanan "Sûr: Ax û Welat" adlı belgesel fiili olarak yasaklandı.

Etkin Haber Ajansı / 02 Aralık 2017 Cumartesi, 13:33

İSTANBUL - Sur Belgesel Kolektifi tarafından 3 Aralık Pazar akşamı Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi'nde gösterimi yapılması planlanan "Sûr: Ax û Welat" adlı belgesel fiili olarak yasaklandı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Sur Belgesel Kolektifi, "7 bin yıllık kadim kentin tarihi mirasını, bu mirasın acımasızca yok edilişini işleyen ve zorunlu göç sürecinin göç etmek zorunda kalan aileler, bireyler üzerinde nasıl bir etki bıraktığı, hatıralarında, hafızalarında nasıl yaralar açtığını konu edinen Sûr: Ax û Welat belgeselinin gösterimi Sur'da devam eden ablukanın 2. yıldönümünde engellenmiştir" dedi. Açıklamada, gösterimin yapılacağı Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi'nin İstanbul Emniyeti tarafında baskı altına alındığını, gösterime izin izin vermeleri durumunda salona polislerin yerleştirileceği tehdidinde bulunulduğunu belirtildi.

Açıklamada, "Emniyet yetkililerini bu da kesmemiş olacak ki, ardından kültür merkezi yetkililerine, belgesel için izin talebi almamızı iletmişler. Aksi takdirde salonu ablukaya alacaklarını belirtmişler. Hukuki düzlemde böyle bir izin alma işleminin söz konusu olmadığını bildiğimiz için bütün bunların fiili bir engelleme ve yasak olduğunu düşünüyoruz!" diye kaydedildi.

Sur Belgesel Kolektifi, "Bugün; 2 Aralık 2015'ten bu yana Sur'da ilan edilen ve devam eden sokağa çıkma yasağının 2. yıldönümü. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Suriçi bölgesi, Dünyanın en uzun süreli yasağı ünvanını da almıştır. Suriçi, tam 2 yıldır abluka altında. Belgesel gösterimi üzerinde kurulan baskı da göstermektedir ki sadece Suriçi bölgesi değil, Sur adının kendisi her tarafta abluka altına alınmıştır. Bu vesile ile buradan bir kez daha ablukanın kaldırılması çağrısı yapıyoruz" dedi.

Sur Belgesel Kolektifi, sansür ve baskıya karşı bütün sinema emekçilerini ve duyarlı kamuoyunu dayanışmaya çağırdı.