ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Büyüknohutçu çifti cinayetinde ağırlaştırılmış müebbet istemi

Büyüknohutçu çiftinin öldürülmesine ilişkin hazırlanan iddianame Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Çiftin 3 kızının şikayetçi olarak yer aldığı iddianamede, katil zanlısı Ali Yamuç'un eşi Fatma Yamuç tek şüpheli olarak gösterildi.

Etkin Haber Ajansı / 01 Aralık 2017 Cuma, 10:47

ANTALYA- Öldürülen çevreci çift Aysin Büyüknohutçu ve Ali Ulvi'nin katil zanlısı Ali Yamuç'un eşi Fatma Yamuç ağırlaştırılmış ömür boyu hapisle yargılanacak.

Hürriyet'in haberine göre Finike'de taş ocaklarına karşı verdikleri mücadeleyle tanınan Aysin ve Ali Ulvi Büyüknohutçu çifti, 9 Mayıs Salı günü Kızılcık Yaylası'ndaki dağ evlerinde öldürülmüştü.

Cinayetle ilgili gözaltına alınan Ali Yamuç, suçunu itiraf ederken, 20 Eylül'de tutuklu bulunduğu Alanya L Tipi Kapalı Hapishanesi'nde ölü bulunmuştu.

Cinayetle ilgili soruşturma tamamlanarak iddianame hazırlandı. İddianamede sanık olarak yer alan Ali Yamuç'un eşi Fatma Yamuç hakkında "Kasten öldürme", "birden fazla kişiye karşı gece vakti konutta silahla yağma" suçlamalarından ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istendi.

İlk duruşma 11 Ocak 2018 tarihinde görülecek.

İddianameyi değerlendiren çiftin kızı Emine Büyüknohutçu, "Bu işin bu şekilde kapanmayacağını biliyoruz. Arkasındaki daha derin güçlerin araştırılmasına devam edeceğiz" dedi.

Duruşmaları demokratik kitle örgütleri ile birlikte takip edeceklerini kaydeden Emine Büyüknohutçu, "Daha önce yaptığım açıklamada 'Çevre nöbeti artık bende' demiştim. Artık bu görev sadece bana değil, tüm çevre savunucularına mal oldu. O yüzden de korkmadan, yılmadan birlikte mücadele edeceğiz. Adaletin sağlanıp sağlanmayacağını ise yargılama sonunda göreceğiz" ifadelerini kullandı.