ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Ankara'da polis-TGB işbirliği operasyon getirdi

Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü öğrencisi ve mezunlarına yönelik operasyon başlatıldı, çok sayıda kişi gözaltına alındı. Operasyon Aydınlık gazetesinin Aralık 2015'de yaptığı bir habere dayanıyor.

Etkin Haber Ajansı / 24 Kasım 2017 Cuma, 15:45

ANKARA- Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü öğrencisi ve mezunlarına yönelik operasyon başlatıldı. 15 öğrenci ve mezun hakkında gözaltı kararı olduğu öğrenildi. Sabah saatlerinde operasyon yapan polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Ancak gözaltı sayısı henüz netleştirilemedi.

Operasyonun Aydınlık gazetesinin Aralık 2015'de yaptığı bir habere dayandığı öğrenildi. Aynı gün faşist grup Türkiye Gençlik Birliği'nin (TGB) kampüs içinde eylem yapması dikkat çekti.

Aydınlık gazetesi, 16 Aralık 2015 tarihinde yayınlanan bir haberle Cebeci Kampüsü'nde okuyan öğrencileri hedef göstermiş, öğrencilerin PKK adına kimlik kontrolü yaptığını ve TGB üyesi öğrencileri okuldan kovduğunu iddia etmişti. Cebeci öğrencileri tarafından tekzip edilen olaylara ilişkin savcılığın 15 öğrenci hakkında "örgüt üyeliği" iddiasıyla soruşturma başlattığı bugünkü operasyonla öğrenildi.

TGB'nin operasyonun yapıldığı gün Cebeci Kampüsü'ne merkezi çağrı yaparak, "NATO'ya hayır" şiarıyla eylem yapması dikkat çekti. Öğrencilerin sıkı kimlik kontrolüyle içeriye alındığı Cebeci Kampüsü'ne öğrenci olmayanlar da girebildi ve eyleme katıldı.