ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Ceylan Yayınlarından devrim romanları

Ceylan Yayınları, birçok insanı sosyalizm fikrine yaklaştıran, sosyalizmi kuru bir analiz olmaktan çıkararak kanlı canlı bir tarihsel deneyim halinde kavranmasına yol açan devrim romanlarını okurla buluşturdu.

Etkin Haber Ajansı / 20 Kasım 2017 Pazartesi, 11:39

HABER MERKEZİ- Ceylan Yayınları, Ekim Devriminin 100. yıl dönümü anısına, devrim romanlarının basımını gerçekleştirdi. Ekim Devriminin tarihselliğinin yanı sıra güncelliği ve bir o kadar da estetik anlatımıyla yeniden hafızalarda yer edinmesi amacıyla ilk etapta 6 kitaplık bir set yayımlandı:

Lenin’e ve birçok devrimci öndere esin veren Nasıl Yapmalı;

Rus devrimci hareketinin ortaya çıkış dönemine ışık tutan Gorki’nin ölümsüz eseri Ana;

Ekim devrimini an an canlı tanıklıkla izlememize vesile olan Dünyayı Sarsan On Gün;

Emperyalistlerin ve işbirlikçilerinin Ekim iktidarını ortadan kaldırmak için giriştiği iç savaşta iktidarlarını korumak için ölüm kalım savaşına giren işçi ve köylülerin hikâyesini kahramanı Pavel üzerinden ölümsüzleştiren Ve Çeliğe Su Verildi;

Emperyalistlerin sosyalist kaleyi yıkmak için örgütleyerek dünyanın başına musallat ettiği faşizme karşı girişilen büyük savaşı ve kahramanlarını belleklere kazıyan İnsanlığa Uçuş;

Ve emperyalist paylaşım savaşından zaferle çıkan Sovyetlerin altüst olan ekonomiyi ve toplumsal yapıyı yeniden inşa seferberliğinin destansı anlatımı olan Alyoşa’nın Bayırı…

DEVRİMİN SERÜVENİNİN ROMANLARI

Kitap seti, Ekim Devriminin tarihsel akışı dikkate alınarak hazırlandı. Çarlık dönemi, 1905 devrimi, devrim yılları ve inşası, ikinci emperyalist paylaşım savaşı ve sonrasını kapsayan geniş bir zaman dilimini kapsıyor. Bu da okuyucu açısından devrimin bütünlüklü kavranması; öncesi, an’ı ve sonrası için fikir oluşturması bakımından aynı zamanda öğretici bir içerik sağlıyor.

SOSYALİZMİN İNŞASINDA ROMANLAR

Devrim romanları, kendi tarihsel kesitleri içerisinde okunduğunda, halklar hapishanesi Çarlık döneminden özgürlüklere açılan bir dünya önümüze seriliyor. İşçi sınıfının devrime olan sonsuz bağlılığı, köylülüğün sosyalizmi benimseyerek sahiplenişi uçsuz bucaksız stepler kadar geniş bir yelpaze içerisinde okuyucuya sunuluyor.

Dev sanayi atılımları, makineleşmiş tarım, ulusların kendi devletlerine dayanan özgür ve gönüllü birliği, kadınların kitleler halinde toplumsal yaşama katılarak özneleşmesi; sağlık, eğitim, ulaşım, barınma ve beslenme gibi yaşamsal ihtiyaçların bir avuç sömürücü azınlığın değil işçi ve emekçilerin ihtiyaçlarına bağlı örgütlenmesi devrim topraklarında olduğu gibi tüm dünya ezilenlerinde esin kaynağına dönüştü…

Birçok insanı sosyalizm fikrine yaklaştıran, sosyalizmi kuru bir analiz olmaktan çıkararak kanlı canlı bir tarihsel deneyim halinde kavramasına yol açan devrim romanlarının dönüp dönüp tekrar okunması bu nedenle büyük bir önem taşıyor.

GÜNCEL OLARAK DEVRİM ROMANLARI

Devrim romanlarını okumak, sadece tarihi anlamak değildir. Güncel ideolojik bir mücadeledir aynı zamanda. Ceylan Yayınları, bu güncel mücadeleyi şöyle tanımlıyor:

"Ekim devriminin 100. yılında yayınevi olarak dünyayı değiştirmeye çalışan insanların tüm hikâyesini edebiyatın dilinden anlatan romanları tarih ve olay akışına bağlı bir seri olarak basmaya karar verdik. Ekime giden süreci, anını ve yarattığı sosyalist eseri anlatan devasa edebiyat külliyat içinden en çok okunan ve sevilenlerin bir kısmını seçebildik. Ama gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki bu seri okunup bitirildiğinde, Ekim, okur gözünde sadece tarihsel bir çıkarım ve deney olmaktan çıkarak geleceğin silueti olarak da somutlaşacaktır.

Ekim'in yaratan ve Ekim'in yarattığı bu devasa hazinenin insanlığın kapitalizmin karanlığını yırtarak yeniden ve daha güçlü geleceğe inancıyla iyi okumalar."