ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Plastik kirliliği dünyanın her yerinde

Plastik kirliliği Pasifik Okyanusu'nun en derin noktalarına kadar yayıldı. Okyanusta yaşayan hayvanlar üzerinde yapılan araştırmada, pet şişe, ambalaj ve sentetik kıyafetlerden kaynaklanan lifler çıktı.

Etkin Haber Ajansı / 17 Kasım 2017 Cuma, 13:07

HABER MERKEZİ- Plastik kirliliği dünyanın her bölgesini sardı. Dünyanın en derin noktasında dahi plastik bulundu.

Plastik kirliliğinin "endişe verici" boyutlara ulaştığına dair açıklamada bulunan İngiliz biliminsanları, Pasifik Okyanusu'nun en derin noktalarında yaşayan hayvanları üzerinde yapılan araştırmada, pet şişe, ambalaja ve sentetik kıyafetlerden kaynaklanan plastik lifler bulunduğunu belirtti.

Araştırmayı sürdüren Newcastle Üniversitesi'nden Dr. Alan Jamieson basına yaptığı bilgilendirmede, "Plastik kirliliği her yere o kadar nüfuz etmiş ki artık yeryüzünün en ulaşılamayan köşesi dahi bu felaketten kaçamıyor" dedi.

Bu araştırmanın Japonya'dan Şili'ye kadar uzandığını söyleyen Jameison, şöyle devam etti: "Denizlerin 11 kilometre derinindeki Mariana Çukuru'nda bile hayvanlardan plastik çıkması sorunun boyutunu ortaya koyuyor. Birbirinden binlerce kilometre uzak noktalarda aynı bulgulara ulaşmamız bunun bölgesel değil küresel bir sorun olduğunu teyit ediyor."