ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Tüm koruma alanları tek yasa ile ranta açılıyor

Çevre Bakanlığı'nın hazırladığı "Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanun Tasarısı"nı ekolojik sisteme yönelik son yılların en kapsamlı saldırısı olarak değerlendiren HDP Çevre Komisyonu üyesi milletvekilleri, meraların, zeytinliklerin, sit alanlarının, milli parkların tek yasa ile ranta açılacağını kaydetti.

Etkin Haber Ajansı / 15 Kasım 2017 Çarşamba, 12:36

ANKARA- HDP Meclis Çevre Komisyonu üyeleri milletvekilleri Celadet Gaydalı, Nimetullah Erdoğmuş ve Erdal Ataş, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın hazırladığı yeni yasa tasarısının ekoloji alanda büyük tahribatlara yol açacağı uyarısında bulundu.

Yaptıkları yazılı açıklamada "Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanun Tasarısı"nı değerlendiren HDP'li vekiller, "Son dönemlerde doğal alanlarla ilgili (meralar, kıyılar, zeytinlikler, koruma alanları vs.) yapılmak istenen düzenlemeler tepkiyle karşılaşınca, mevcut yasa tasarısı hepsini toptan çözecek bir içerikle sermayenin ihtiyaçlarına uygun olarak düzenlenip TBMM Çevre Komisyonu'na getirilmiştir" dedi.

Tasarı yasalaştığında, bugüne kadar getirilen ve başarılamayan tüm koruma alanlarına yönelik engeller kaldırılarak, tüm yaşam alanlarının sermaye piyasasına açılmış olacağını kaydeden HDP'li vekillerin tasarıya dair değerlendirmeleri özetle şöyle:

-Tabiat Koruma Alanları, Yaban Hayatını Koruma Alanları, Tabiat Alanı, Tabiat Parkı, Tür ve Habitatı Koruma Alanı kapsamında olan 554 koruma alanının kriterleri ve kapsadıkları alan yeniden belirlenecek. Geçmişte belirlenen koruma alanlarının statüleri yok sayılacak, sermayeye açılmak istenen tüm alanlar koruma statüsü dışında bırakılacaktır.

-Bakanlık koruma-kullanma statüsündeki alanları strateji, sağlık, güvenlik, ülke kalkınması, üstün kamu yararı gibi gerekçelerle sermaye piyasasına açabilecek.

-Aynı alanda var olan birden fazla koruma statüsü tek statü biçiminde düzenlenecek. Böylece diğer statüler yok sayılarak koruma kalkanları ortadan kaldırılmış olacak ve alanlar sermayeden yana ihlale açık hale getirilmiş olacak.

-Tahrip olan alanların eski haline getirilme koşulu yoksa, oralar da koruma alanı olmaktan çıkarılacak. Böylelikle yangın vb. sabotajlara zemin hazırlanarak ranta açılmak istenen alanlar çeşitli yöntemlerle koruma dışı bırakılarak sermayeye sunulmuş olacak.

-Koruma alanlarında kurulmak istenen maden vb. işletmeler için gerekli olan ÇED raporları Bakanlığın onayına verilecek ve Bakanlığın izninden sonra Koruma Alanı Kanunu geçersiz hale gelecek. İşletmeler koruma alanlarında istedikleri gibi tahribatlar yapabilecek.

-Yasada, koruma alanlarında izin verilen işletmelerin ÇED raporu dışında yaptıkları tahribatı eski haline getirmesi istenecek, getirememesi halinde para cezası uygulanacak. Böylece koruma alanında geriye dönüşümsüz tahribatlar yapmanın zemini cüzi miktarlarda para cezalarıyla sermayeye verilmiş olacak.

Tasarının onaylanması halinde ekolojinin korunması temelinde bugüne kadar sürdürülen tüm mücadele ve kazanımların sıfırlanacağını belirten HDP'li vekiller, meraların, zeytinliklerin, sit alanlarının, milli parkların tek yasa ile ranta açılacağını kaydetti.

Açıklamada, "Bu yasa ekolojik sisteme yönelik son yılların en kapsamlı saldırısıdır. Ekolojik tahribatı önlemeye yönelik kararlı bir mücadele ancak ve ancak yaşam alanlarının gerçek sahipleri ve onların örgütlenmeleri üzerinden başarıya ulaştırılabilir. Başta ekoloji ve çevre hareketleri ve kurumları olmak üzere, tüm kamuoyunu bu talan tasarısına karşı tepkilerini yükseltmeye ve ortak hareket etmeye davet ediyoruz" denildi.