ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

2. Rojava Film Festivali açılış etkinliğiyle başladı

Rojava Film Komünü tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Rojava Film Festivali Kuzey Suriye'nin Qamişlo Kantonu'nda gerçekleştirilen etkinlikle başladı.

Etkin Haber Ajansı / 14 Kasım 2017 Salı, 09:04

QAMİŞLO- Kuzey Suriye'nin Qamişlo Kantonu'nda Rojava Film Komünü tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Rojava Film Festivali'nin açılışına yüzlerce sinamasever katıldı.

2. Rojava Film Festivali Rakka hamlesinde IŞİD çeteleri tarafından gerçekleştirilen saldırıda hayatını kaybeden yönetmen Mehmet Aksoy'a (Firaz Dağ) ve 13 Kasım 1960 yılında gerçekleştirilen Amude Sineması katliamında yaşamını yitirenlere atfedildi.

Mihemed Şexo Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen açılış etkinliğine Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Kurucu Meclis Eşbaşkanı Hediye Yusif, TEV-DEM Koordinasyon üyesi Asya Abdullah, Cizire Bölgesi Savunma Konseyi Eşbaşkanı Rezzan Gülo, Cizire Bölgesi İçişleri Konseyi Eşbaşkanı Abdulkerim Saruhan, Cizire Bölgesi yöneticileri, Şehit Aileleri Meclisi, SYPG, PYD, Aydınlar Birliği, YRA, Süryani, Arap halkı temsilcileri, YPG, YPJ savaşçıları ve gazileri katıldı.

Etkinlik saygı duruşu ile başladı. Festivalin açılışında konuşan Rojava Film Komünü'nden Safinaz Evdıke, "Bugün Amude sinemasında gerçekleştirilen katliamın yıldönümü, aynı zamanda Kürt halkının tarihinde bu ve benzeri katliamlar çok fazla. Dün Rojhilat ve Başur'da meydana gelen depremde yaşamını yitiren halkımıza başsağlığı diliyoruz ve acılarını paylaştığımızı ifade ediyoruz" dedi.

Gerçekleştirilen film festivaliyle Rojava halkına verdikleri sözü yerine getirmeye çalıştıklarını kaydeden Evdıke, "Biz ilk olarak geçen sene bu festivalin başlangıcını yapmıştık ve o günden bu güne heyecanımız devam ediyor" diye konuştu.

Cizire Bölgesi TEV-ÇAND Eşbaşkanı Berivan Xalıd ise "Bu festivalde emeği geçen bütün katılımcıları selamlıyoruz. Bugün Rojava ve Amude halkı için önemli ve tarihi birgün. Bundan 57 yıl önce 283 çocuk Amude Sineması'nda dönemin iktidarı ve işbirlikçileri tarafından katledildi. Amude Sineması katliamı Rojava halkının yüreğinde yaradır. Halen katliamı kimlerin nasıl yaptığı ortaya çıkartılmamıştır. Biz Amude Sineması'nda katledilen çocukların çığlığını bugün bu festivalle devrim sinemasına taşıyoruz" dedi.

Bu yılki film festivalinin Rakka'da şehit düşen yönetmen Firaz Dağ'a da atfedildiğini belirten Xalıd, "Firaz Dağ ve hepimize yol gösteren Halil Dağ'ın yolundan giden ve bu film festivalini Rojava halklarına kazandıran Film Komünü'ne teşekkür ediyoruz ve onları kutluyoruz" diye kaydetti.

Rojhilat ve Başur'da gerçekleşen depremde yaşamını yitirenleri anarak sözlerine başlayan TEV-DEM Koordinasyon üyesi Asya Abdullah, "57 yıl önce Amude Sineması'nda yaşamını yitirenleri saygı ile anıyorum. Rojava devriminin yedi yıllık sürecinde bütün alanlarda halk ile birlikte mücadeleyi büyütmek için emek ve çaba harcadık. Firaz dağ, Halil Dağ ve Rojava devrimi için siperlerin en önünde savaşarak şehit düşen yoldaşlarımızın sayesinde bugün buradayız ve bu festivalde bir araya geldik" diye konuştu.

Toplumsal yaşamı inşa etmek için savunma gerekli, geleceği muhakkak inşa etmek, siyasi aklı büyütmek ve temsiliyetini artırmak ve halkın geleceğini inşa etmek için bu devrimi büyütmek gerektiğini vurgulayan Asya Abdullah, "Her alanda verdiğimiz mücadelenin bir benzerini sinema alanında da vermek zorundayız. Onca tarihimiz malesef halen yazılmamış. Çok sayıda direnişimiz ve kahramanlığımız yazılmadı. Halkımız çektiği acılar ve yaşadığı katliamları halen yazmış değiliz. Yaşamın her alanında verdiğimiz direniş yazılmış değil. Bugün bu festival aynı zamanda sınırsız bir direniş ve mücadele örneğidir" diye belirtti.

PKK lideri Abdullah Öcalan'a uygulanan tecride de değinen Asya Abdullah, "Demokratik ulus projesinin sahibi ve özgür, eşit yaşamın savunucusu bugün Türkiye zindanlarında eşi benzeri olmayan bir tecrit ile karşı karşıya. Bu tecride karşı da gerek sinema alanından gerekse de kültür alanından bir cevap olunmalıdır. Bugün Rojava devrimi ile onlarca kitap yazıldı ama bizim eksik kaldığımız alan sinema alanıydı ve bunun giderilmesi içinde bütün kurumlarımız ile birlikte mücadele edeceğiz ve kendi sinema projelerimiz ile Rojava devrimini dünyaya duyurmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

2. Rojava Film Festivali açılış etkinliği, Şero Hinde'nin ilk kez festival kapsamında izleyiciyle buluşan "Darê bi Tene" filminin gösterimi ile sona erdi.