ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

SKM: Kadın siyasi tutsaklara işkence yapılıyor

Sosyalist Kadın Meclisleri, İlke Başak Baydar'ın hapishanede işkenceye uğramasıyla ilgili bir açıklama yayınladı.

Etkin Haber Ajansı / 14 Kasım 2017 Salı, 17:52

HABER MERKEZİ- Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), ESP MYK üyesi ve SKM Genel Meclis üyesi İlke Başak Baydar'a yönelik işkenceye tepki gösterdi.

Av. Hüseyni Aygün, Elazığ T Tipi Hapishanesi'nde kalan Baydar'a kötü muamele uygulandığını ve kan kustuğunu açıklamıştı. Aygün'ün açıklaması üzerine yazılı açıklama yapan SKM, kadın tutsaklara dönük saldırıların gün geçtikçe arttığını belirtti. SKM, açıklamasında şunları belirtti: "Aralarında üyelerimiz Fethiye Ok, İlke Başak Baydar ve çok sayıda kadının olduğu siyasi tutsaklar iki ayı aşkın süredir ‘terör kimliği’ dayatması ve ayakta sayım gibi insanlık dışı uygulamaları kabul etmedikleri için işkenceye maruz kalıyor. Tutsaklar avukat ve aile görüşlerine, hastaneye çıkarılmıyor. Kargo ile gelen kolileri almak ile telefon görüşleri gasp ediliyor. Yani koğuşun dışında her alandan izole ediliyorlar. Siyasi tutsaklar artan faşist ablukayı protesto etmek için süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başlamışlardır. Bu uygulamaların son bulması için başta kadın kurumları olmak üzere devrimci demokrat tüm kurumları tutsaklara sahip çıkmaya, onlara ses olmaya dışarıdan içeriye köprü kurmaya çağırıyoruz."

Diğer yandan, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu da eski başkanları için bir açıklama yaptı. Açıklamada, "SGDF eski başkanı İlke Başak Baydar referandumda hayır dediği için tutuklanan sosyalistlerdendi. Şu an tutsak olduğu Elazığ Hapishanesi’nde işkence görüyor. Kan kusuyor. Hastaneye götürülmedi. Tüm bu işkencelerin haberini Hüseyin Aygün’ün sosyal medyada paylaştıklarından öğrenmiş bulunmaktayız. Yoldaşımızın sağlığından şüphe duyuyoruz" denildi.