ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Öğretmen olmayanların 'Rehberlik Öğretmeni' yapılması yargıya taşındı

Eğitim-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmen olmayanların dahi 'Rehberlik Öğretmeni' yapılmasını amaçlayan yönetmeliğin iptali için Danıştay'a dava açtı.

Etkin Haber Ajansı / 14 Kasım 2017 Salı, 12:22

ANKARA - Eğitim-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmen olmayanların dahi 'Rehberlik Öğretmeni' yapılmasını amaçlayan yönetmeliğin iptali için Danıştay'a dava açtı.

Eğitim-Sen'in Danıştay önünde yaptığı açıklamaya HDP Milletvekili Lezgin Botan, CHP Milletvekilleri Tur Yıldız Biçer, Gaye Uslu, PDR Derneği katıldı. Burada basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, "Yayınlanır yayınlanmaz eğitim emekçilerinin hedefi haline gelen ve büyük tepki çeken 'Millî Eğitim Bakanlığı Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği' kapsamında sadece eğitim sisteminde değil, öğrenciler ve eğitim emekçileri açısından da sonuçları yıkıcı olacak bir dizi düzenleme gerçekleştirildi" dedi.

Aydoğan, yönetmelikle "Rehberlik ve Psikolojik Danışma" hizmetleri 'Rehberlik' hizmetleriyle sınırlandırıldığını, "Rehberlik ve Psikolojik Danışma" öğretmenlerinin öğrencilere psikolojik danışma hizmeti vermesine olanak tanıyan bütün kuralların yürürlükten kaldırıldığını ifade etti.

Ayrıca "Rehberlik ve Psikolojik Danışma" öğretmenlerine, görevleriyle ilgili olmayan konularla ilgili ve çalışma saatleri dışında görev verilmesinin önü açıldığı, "eğitim öğretim kurumlarında, rehberlik ve psikolojik danışma servislerinde görevli psikolojik danışmanlara yönetim, büro işlerinde ders, nöbet, sınav gibi alanlarıyla ilişkisiz konularda görev verilemez" hükmünün kaldırıldığını kaydetti.

Yeni yönetmelik, her düzeydeki eğitim kurumunda eğitimine devam eden öğrencilerin psikolojik danışma hizmeti alamaması sonucunu doğuracağını vurgulayan Aydoğan, "Taciz, istismar gibi önemli sorunların tespiti ve önlenmesinde 'Rehberlik ve Psikolojik Danışma' öğretmenleri önemli bir rol üstlenmekte, öğrencilere psikolojik danışman olarak destek sunmakta, yaşananları raporlamakta, bu suçlara karışanların tespiti ve cezalandırılmasında girişimde bulunmaktadır" dedi.

MEB, 1739 sayılı yasa ile Talim Terbiye Kurulu kararlarına aykırı biçimde, tamamıyla hukuksuz, keyfi ve siyasi saiklerle getirdiği düzenlemeyle, lisans eğitimi almamış, öğretmen yetiştiren eğitim kurumlarından mezun olmamış ve pedagojik formasyona sahip olmayan kişilerin 'Rehberlik öğretmeni' olarak atanmasının yolunu açtığının altını çizen Aydoğan, "Açıktır ki AKP ve MEB, dini vakıf ve cemaatler eliyle yapamadığını yönetmeliğin sunduğu imkanları kullanarak yapmak istemekte, rehberlik hizmeti adı altında okullara dini vakıf ve cemaatlerin elemanlarının görev yapabilmesine olanak tanımaktadır" diye belirtti.

Ayrıca yönetmelik hazırlanırken, Ensar Vakfı'nın yurdunda yaşanan tecavüz vakası ya da Aladağ'daki yurtta yaşanan yangın faciasından ders çıkarılmadığının da görüldüğünü söyleyen Aydoğan, "Yaşanan bu skandallar sonrasında rehberlik ve psikolojik danışmanlık öğretmenlerinin özveriyle yürüttüğü çalışmalar MEB tarafından görmezden gelinmiştir" diye kaydetti.

Aydoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Eğitim-Sen olarak, söz konusu hukuksuzluğun önlenmesi ve getirilen hükümlerin yaratacağı tahribatı engellemek amacıyla yönetmeliği bugün itibariyle yargıya taşıdığımızın bilinmesini isteriz. Eğitimin, eğitim emekçilerinin ve öğrencilerin ihtiyaçlarını, taleplerini görmezden gelenlerin karşısında örgütlü gücümüzle duracağımızdan ve eğitimin gerçek gündeminin sesi olacağımızdan kimsenin şüphesi olmamalıdır" dedi.