ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP: Konya Belediyesi'nin aracı ne zaman Rakka'ya geçti?

HDP'li Osman Baydemir, IŞİD'den temizlenen Rakka'da bulunan Konya Büyükşehir Belediyesi'ne ait iş makinesinin hangi tarihte, hangi yolla Suriye'ye geçirildiğini ve amacının ne olduğu Başbakan Yıldırım'a sordu.

Etkin Haber Ajansı / 14 Kasım 2017 Salı, 17:15

ANKARA- HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir, ETHA'nın gündeme getirdiği Rakka'da bulunan Konya Büyükşehir Belediyesi'ne ait iş makinesinin Meclis gündemine taşıdı.

Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı'na soru önergesi veren Baydemir, 2014 yılından bu yana IŞİD'in denetiminde olan Suriye'nin Rakka kentinin Demokratik Suriye Güçleri tarafından kurtarıldığını ve kentin tamamının kontrol altına alındığını hatırlattı. Baydemir, "Konya Belediyesi'ne ait, üzerinde belediye logosu ve 'Resmi hizmete mahsustur' yazısı bulunan bir iş makinesi kenti temizleme esnasında bulunmuş ve aracın fotoğrafı gerek sosyal medyada gerekse de haber sitelerinde yer almıştır. Bir belediye aracının Rakka kentinde bulunması kamuoyunda derin bir şaşkınlığa neden olmuştur" dedi.

Baydemir, Başbakan Yıldırım'a şu soruları yöneltti:

-İddiaya konu araç hangi tarihte, hangi yolla Suriye'ye geçirilmiştir? Araç Suriye'ye açılan sınır kapılarından geçmiş ise hangi kapıdan, hangi tarihte geçiş yapmıştır?

-Aracın Suriye'ye geçirilmesinin gerekçesi nedir?

-Konya Belediyesi tarafından yapılan açıklamada 'Geçmişte ihaleyle satılan araçlardan biri' olabileceği ifade edilmiştir. Bu açıklama doğru mudur? Doğru ise araç hangi firmaya ihale edilmiştir?

-Bu araçla ilgili soruşturma başlatılmış mıdır?

-IŞİD'in kurulduğu 2014 yılından bu yana Suriye'ye açılan sınır kapılarından kaç Türkiye plakalı araç geçiş yapmıştır? Bu araçlardan Türkiye'ye tekrar dönüş yapmayan araç sayısı kaçtır?