ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

AYM kararını 16 Kasım'da açıklayacak

Anayasa Mahkemesi, tutsak HDP milletvekilleriyle ilgili kararını 16 Kasım Perşembe günü açıklayacak. Bugün itibariyle 9 HDP milletvekili hapishanede bulunuyor.

Etkin Haber Ajansı / 14 Kasım 2017 Salı, 20:47

ANKARA- Anayasa Mahkemesi, Halkların Demokratik Partisi'nin tutsak milletvekilleriyle ilgili kararını bir yılı aşkın süre sonra, 16 Kasım Perşembe günü açıklayacak.

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Meclis'in onca vekilin olmadığı ve yasama faaliyetlerine de hukuksuz olarak katılamadığı bir dönemi yaşıyoruz. Anayasa Mahkemesi'nden olumlu bir karar bekliyoruz. Gerçekten Türkiye hukuka aç, adalete aç. Halklarımız da bunu bekliyorlar" dedi.

HDP'nin resmi twitter hesabından ise şu açıklama yapıldı: "Anayasa Mahkemesi (AYM) daha önce "Milletvekili tutuklu yargılanamaz" kararı vermişti. Şimdi kendi kararına sahip çıkmalı. #MilletvekillerineÖzgürlük"


BALBAY KARARI EMSAL

Anayasa Mahkemesi'nin tutuklu milletvekilleriyle ilgili daha önceden verdiği bir karar var. AYM, 2013 yılında CHP'li Mustafa Balbay'la ilgili verdiği kararında, "...milletvekili seçildikten sonra tahliye edilmediğinden Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yemin edememiş ve milletvekilliği görevini fiilen yerine getirememiştir. Bu görevin yerine getirilmesine engel olan tutukluluk halinin milletvekili olarak siyasi faaliyet ve temsil hakkını engellemesi nedeniyle seçilme hakkına bir müdahale teşkil ettiği açıktır" demişti.

Ancak AYM, söz konusu kararını tutsak HDP'li vekiller için işletmedi. 4 Kasım 2016'da HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile vekillerin gözaltına alınarak tutuklanmasının hemen ardından yapılan başvuruya bir yılı aşkın süredir yanıt verilmedi.

9 VEKİL HAPİSHANEDE, 5'İNİN VEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLDÜ

4 Kasım 2016'dan bu yana eş genel başkanlar dahil 15 HDP milletvekili tutuklandı. Bugün itibariyle 9 milletvekili hala hapisahanede. Bu süreçte 27 milletvekili, bir kısmı birden fazla olmak üzere gözaltına alınarak serbest bırakıldı. 5 milletvekilinin vekilliği ise düşürüldü.