ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

SES: Savaşa değil sağlığa bütçe

SES, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülecek olan Sağlık Bakanlığı Bütçesi'ne ilişkin çok sayıda kentte basın açıklamaları düzenledi.

Etkin Haber Ajansı / 14 Kasım 2017 Salı, 15:38

HABER MERKEZİ - Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülecek olan Sağlık Bakanlığı Bütçesi'ne ilişkin çok sayıda kentte basın açıklamaları gerçekleştirdi.

ADANA

SES Adana Şubesi, Meclis'teki bütçe görüşmeleri ve hükümetin sağlık politikalarına ilişkin sendika binasında basın toplantısı düzenledi. 2018 bütçesinin halkın sağlık, sosyal, güvenlik ve sosyal hizmetler ihtiyacına cevap vermediğini belirten SES Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel, 2018 yılı bütçesinin gelir eşitsizliğini körüklediğini söyledi.

Yüksel, "Halktan toplanan vergiler halka geri dönmüyor. AKP bütçede en ağır vergi yükünü dolaylı vergiler üzerinden emekçi halka yüklemeye devam ederken, karşılığında halk için ne bir kamu hizmeti üretiyor ne de istihdam sağlayacak yaşam kalitesini yükseltecek yatırımlar yapıyor. Bu bütçe halkın bütçesi değil" diyerek tepki gösterdi.

Genel Sağlık Sigortası'nın (GSS) hangi hizmetleri vereceğinin her yıl Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından belirlendiğini kaydeden Yüksel, bazı sağlık hizmetlerinin giderek GSS'in teminat paketi dışında kaldığını ve pakete dahil edilmeyen hizmetler için cepten ekstra ödeme yapıldığını söyledi. Yüksel, bunlardan dolayı da özel sigortaya yönelimin söz konusu olduğunu aktardı.

İSTANBUL

SES İstanbul Şubeleri, sendikanın Şişli şube binasında basın toplantısı düzenledi. SES Şişli Kadın Sekreteri İpek Deniz yaptığı açıklamada, AKP'nin bütçe için topladığı gelirleri kendi rejimini güçlendirmeyi hedefleyen alanlara harcadığını söyledi. Deniz, "Halka, ödediği vergiler karşılığında daha fazla sömürü, daha fazla yoksulluk; özgürlüğün ve toplumsal yaşamın sınırlandırıldığı bir gelecek sunuyor" dedi.

Deniz taleplerini şöyle sıraladı:
"-2018 bütçesinde güvenceli istihdamın korunması ve geliştirilmesi temel yaklaşım olmalı. Bunun için öncelikle kamu harcamaları ve kamu istihdamı arttırılmalıdır.
-İş güvencesinin sağlandığı, taşeron çalışmanın yasaklandığı bir bütçe hazırlanmalıdır.
-Kamu emekçilerinin 2017 enflasyon farkı "ek zam" olarak 2018 bütçesi içinde yer almalı, yılın ikinci yarısında ücretleri eriten "artan oranlı vergi dilimi" uygulamasına son verilmeli, ek ödemeler temel ücrete yansıtılmalıdır.
- Emekçilerin yoksulluğunu arttıran dolaylı vergiler azaltılmalı, elektrik ve doğalgaz zamları geri alınmalı, 2018’de temel tüketim mallarına herhangi bir zam yapılmamalıdır."

VAN

SES'in Van'da düzenlediği basın toplantısında konuşan SES Van Şube Eşbaşkanı Sezer Örenç, AKP'nin yüzünü egemenlere, sırtını ise halka döndüğünü ifade etti. Örenç, AKP bütçe için topladığı gelirlerle ne mi yapıyor? Kendi rejimini güçlendirmeyi hedefleyen alanlara harcıyor, savaşı, rantı, toplumsal yaşamın gericileştirilmesini, kamusal alanların tasfiyesini finanse ediyor. Yani halka, ödediği vergiler karşılığında daha fazla sömürü, daha fazla yoksulluk; özgürlüğün ve toplumsal yaşamın sınırlandırıldığı bir gelecek sunuyor" diye kaydetti.

Sağlık harcamaları, yeni sağlık politikalarının uygulanmaya başladığı dönemde 2009 yılında 28,8 milyar lirayken, 2016 yılında 68 milyar liraya dayandığını söyleyen Örenç, "Sağlıkta dönüşüm programı başlatıldıktan sonra hastanelere başvuru sayısında da çok hızlı artışlar yaşanmıştır. 2009'da 245,9 milyon olan başvuru sayısı 2016 yılında 490 milyona ulaşmıştır. Hastaneler adeta ticarethanelere dönüştürülmüş, 3 dakikada bir hasta muayene sürecine gelmiştir. Son yıllarda ilaç, özel sağlık hizmetleri ve medikal cihaz ve teknolojiler gibi alanlara yapılan yerli ve yabancı özel yatırımlarda gözle görülür bir artış yaşanmaktadır. Şehir Hastaneleri ile birlikte yerli-yabancı (konsorsiyum) birleşmeler ve satın almalar hızla artmaktadır" ifadelerini kullandı.