ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

SES: Bu bütçe halkın bütçesi değil

SES, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülecek olan Sağlık Bakanlığı Bütçesi'ne ilişkin düzenlediği basın toplantısında "Bu bütçe halkın bütçesi değil" denildi.

Etkin Haber Ajansı / 14 Kasım 2017 Salı, 14:00

ANKARA - Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülecek olan Sağlık Bakanlığı Bütçesi'ne ilişkin sendikanın genel merkez binasında basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında konuşan SES Eş Genel Başkanı İbrahim Kara, "Geçmiş yılların bütçelerinde olduğu gibi bu yılın bütçesinde de ne yazık ki, halkın sağlık, sosyal güvenlik ve sosyal hizmetler ihtiyacına cevap veremeyeceği görülmektedir" dedi.

AKP hükümetinin 15 yıllık iktidarı sürecindeki bütçelerin en belirgin özelliğinin, halktan toplanan vergilerin giderek artan oranda kamu hizmetleri dışındaki alanlara aktarılma aracı olarak kullanılması olduğunu belirten Kara, "AKP bütçe için topladığı gelirlerle ne mi yapıyor?" diye sordu. Kara, "Kendi rejimini güçlendirmeyi hedefleyen alanlara harcıyor, savaşı, rantı, toplumsal yaşamın gericileştirilmesini, kamusal alanların tasfiyesini finanse ediyor. Yani halka, ödediği vergiler karşılığında daha fazla sömürü, daha fazla yoksulluk; özgürlüğün ve toplumsal yaşamın sınırlandırıldığı bir gelecek sunuyor" dedi.

AKP'nin tüm toplumsal iradeye rağmen yaşamı savaş ve şiddetle iç içe yeni baştan dizayn ettiğini kaydeden Kara, "Bunun finansmanını da bütçe aracılığıyla yapıyor, maliyetini ise bu düzene direnen halka yüklüyor" diye vurguladı.

Kara konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Biz Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası olarak halkın sağlığını, sosyal güvenliğini ve sosyal hizmeti yok sayan bütçeyi kabul etmediğimizi,

Sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin çalışma koşullarının ve ücretlerinin insan onuruna yakışır bir yaşam sürdürmelerini sağlayabilecek bir şekilde iyileştirilmesini,

Sağlık ve sosyal hizmet sunumunun herkese, nitelikli, ulaşılabilir, eşit, parasız ve anadilinde olmasını içeren bir bütçe için mücadele edeceğimizi kamuoyuna duyururuz."