ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Stuttgart'ta ölümsüzlere kavga sözü

Almanya'nın Stuttgart kentinde düzenlenen ve yüzlerce kişinin katıldığı etkinlikte devrim şehitleri anıldı.

Etkin Haber Ajansı / 14 Kasım 2017 Salı, 13:26

STUTTGART- Almanya'nın Stuttgart kentinde düzenlenen etkinlikle devrim ve sosyalizm mücadelesinde yaşamını yitirenler anıldı. 500'den fazla kişinin katıldığı etkinlikte ölümsüzlerin izinde yürüme, geride bıraktıkları bayrağı taşıma sözü verildi.

KGÖ'lü gençlerin "Şan olsun MLKP 5. Avrupa Konferansı'na" pankartıyla yaptıkları milis yürüyüşüyle başlayan gece özgürlük, devrim ve sosyalizm mücadelesinde yitirilenler anısına saygı duruşu ve Enternasyonal Marşı'yla başladı. Etkinlikte sık sık "Devrim şehitleri ölümsüzdür", "Şehid na mırın", "Şehitler yaşıyor, MLKP savaşıyor", "Yaşasın Partimiz MLKP", "Katillerden hesabı MLKP soracak", "Devrimin zaferi için yaşasın MLKP" sloganları atıldı.

MLKP temsilcisi, yaptığı konuşmada, Ekim Devrimi'nin 100. yıl dönümünü hatırlatarak, devrim ve sosyalizm kavgasının hala devam ettiğini söyledi. Kapitalizmin insanlığa savaş, açlık, yoksulluk ve yıkımdan başka bir şey getirmediğini, sosyalizmin hala güncel ve tek alternatif olduğunu vurgulayan MLKP temsilcisi, halkın MLKP'ye güvenmesini ve saflarında örgütlenmesini istedi.

MLKP temsilcisi, Rojava Devrimi'ni anlamayan zihniyeti eleştirerek, "Rojava çölde açan bir çiçektir. Onu korumak, onun için savaşmak ve inşa sürecinde proleter komünist kimliğiyle yer almak, MLKP'nin enternasyonal ve bölge devriminin öznesi olarak görevleri arasında olmaya devam edecek" dedi.

Ardından şehit aileleri kürsüye çıktı. Aileler ve Stuttgart Kürdistan Şehitler Kurumu adına yapılan konuşmaların ardından konuşan PYD temsilcisi, MLKP'nin Rojava devriminde enternasyonal düzeyde ön açıcı bir role sahip olduğunu, MLKP gibi bir partiyle birlikte mücadele etmekten onur duyduklarını ifade etti. İvanaların, Serkanların, Paramazların, Arinlerin asla unutulmayacağını ifade eden PYD temsilcisi, Rojava devriminin hala zorluklarla karşı karşıya olduğunu fakat bu zorlukların birlikte mücadeleyle aşılacağını kaydetti.

Etkinlikte TKP/ML, MKP, SYKP, HDK-A Stuttgart ve KPD/ML'nin mesajları okunurken, Grup Vardiya, Sarya, Koma Robend ve Mem Ararat sahne aldı.