ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Rakka'da yaşam normale dönüyor

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile YPG ve YPJ savaşçıları tarafından özgürleştirilen Rakka'da yaşam normale dönmeye başladı.

Etkin Haber Ajansı / 14 Kasım 2017 Salı, 18:02

RAKKA- Faşist barbar IŞİD çetelerinin işgalinden kurtarılan Rakka'ya binlerce kişi geri dönüş yolunda. Rakka Halk Meclisi, halkın tüm sorun ve ihtiyaçlarını karşılamak için yoğun bir tempoda çalışıyor.

Rakka'yı özgürleştirme hamlesinin ardından DSG, YPG ve YPJ savaşçıları, IŞİD çetelerinin adeta mayın tarlasına çevirdiği kentte temizlik operasyonlarını sürdürüyor. Büyük bir titizlik ile yürütülen temizlik operasyonlarında bugüne kadar binlerce mayın, cephane ve silah imalathanesi bulunarak imha edildi.

Bir yandan temizlik operasyonları sürerken, diğer yandan temizlenen alanlara halkın geri dönüşü sağlanıyor. Şimdiden 2 bine yakın Rakkalı evine dönmüş durumda. Savaşın ağır tahribatı ile adeta harabeye dönen kentte en zorlu iş kentin yeniden inşaası ve halkın ihtiyaçlarının karşılanması. Yüzlerce ev kullanılanamaz durumda, bir o kadarı da hasarlı.

Rakka Halk Meclisi, yıllarca IŞİD zulmü altında yaşayan yoksul Rakka halkının ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalara başladı. Halkın ulaşımını sağlamak için yolların açılmasından gıda teminine, yıkılan binaların enkazını temizlemekten sağlık hizmetine kadar halkın tüm sorun ve ihtiyaçları karşılanmaya çalışılıyor.

Rakka Halk Meclisi yetkilileri, halka daha iyi hizmet verebilmek için dayanışma beklediklerini belirtiyor.

Öte yandan, Rakka Asayişi de kentin güvenliğini sağlıyor ve dönüş yolunda olan halkı mayın ve tuzaklara karşı bilgilendiriyor.