ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 414'e yükseldi

Merkez üssü Halepçe olan 7,3 büyüklüğündeki depremde Doğu Kürdistan'da 407, Güney Kürdistan'da ise 7 kişi hayatını kaybetti, 7 binden fazla kişinin ise yaralandığı bildirildi.

Etkin Haber Ajansı / 14 Kasım 2017 Salı, 09:42

HABER MERKEZİ - Güney Kürdistan ile Doğu Kürdistan sınır kentlerinde önceki akşam saatlerinde merkez üssü Halepçe olan 7,3 büyüklüğündeki depremin ardından bilanço ağırlaşıyor.

Doğu Kürdistan'ın Kermanşah eyaletine bağlı kentlerde yaşamını yitirenlerin sayısı 407'ye ulaştı. İran devlet televizyonuna konuşan Ulusal Kriz Yönetim Örgütü Müdür Yardımcısı Behnam Saidi, hayatını kaybedenlerin sayısının 407'ye, yaralıların ise 6 bin 700'ye yükseldiğini söyledi.

Ulusal Kriz Yönetim Örgütü Müdürü İsmail Neccar ise yıkımın geniş bir bölgede meydana gelmesinden dolayı arama kurtarma çalışmalarını olumsuz etkilediğini belirtti.

Neccar, "Kasrı Şirin ve Serpulzihab'a bağlı köyler en çok hasarın meydana geldiği yerlerdir. Yıkımın geniş bir bölgede meydana gelmesi arama kurtarma çalışmalarına olumsuz yansıyor. Bundan dolayı halkın bir kesimin eleştirilerine sebep oluyor." dedi.

Güney Kürdistan'ın Süleymaniye kentinin Derbendixan ilçesinde büyük yıkım yaşandı. Derbendixan barajında meydana gelen çatlaklıklardan dolayı barajdaki su kontrollü bir şekilde tahliye edildi.

Güney Kürdistan'da depremde 7 kişi hayatını kaybetti.