ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP'li Yıldırım: Barajlar hiç olmamalı

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Seçim barajına ilişkin Yıldırım, "HDP’nin bu konudaki düşüncesi öğrenilmek isteniyorsa ilkesel tutumumu nettir; barajlar hiç olmamalıdır. Biz bunu kendimiz için değil temsilde adalet açısından istiyoruz. Barajın tümden ortadan kaldırılması temsilde adalet açısından ele alınmalıdır." dedi.

Etkin Haber Ajansı / 13 Kasım 2017 Pazartesi, 17:22

ANKARA - HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Suruç davasına dikkat çeken Yıldırım, "Bugün Suruç Katliamı davası var. Orada sanıkların mahkemeye getirilmemesi kararı var. İnsan hakları ihlallerinin vardığı düzey açısından önemlidir" dedi. Ayrıca, Cumhurbaşkanı'nın "Teröristlerin 15 çocuğu var" çıkışına tepki gösteren Yıldırım, Erdoğan'ın ırkçılık yaptığını söyledi.

Yıldırım, pek çok konuyu değerlendirdiği konuşmasında geçen yıl Yüksekova'da gerçekleşen ve 4 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili "Zırhlı araçla Yüksekova’da çevre taranmış, 4 kişi hayatını kaybetmişti. Olayın ardından biz kamuoyu oluşturmaya çalışmıştık. Başbakan aileyi aramış, İçişleri Bakanı bölgeye gitmişti. Gözaltıların olduğu, adli sürecin işletileceği sözü verilmişti. Ama tek sanık da bugün tahliye edildi. O gün söz veren başbakan ve içişleri bakanının gereğini yapası gerektiğini hatırlatıyoruz" diye belirtti.

BARAJ TÜMDEN ORTADAN KALDIRILMALI

Seçim barajı tartışmalarına değinen Yıldırım, "Biz son iki genel seçimde tecrübe edildiği üzere barajları yıka yıka parlamentoya gelmişiz. Baraj konusundaki ilkesel tutumumuzsa açıktır. Eğer bu konu HDP üzerinden tartışılacaksa hemen gündemden düşürülmelidir. HDP’nin baraj sorunu yoktur. Eğer mesele HDP ise hiç dokunmayabilirler. Ama HDP’nin bu konudaki düşüncesi öğrenilmek isteniyorsa ilkesel tutumumu nettir; barajlar hiç olmamalıdır. Biz bunu kendimiz için değil temsilde adalet açısından istiyoruz. Barajın tümden ortadan kaldırılması temsilde adalet açısından ele alınmalıdır.

TUTUKLU VEKİLLER İÇİN AYM'YE ÇAĞRI

Anayasa Mahkemesi'nin, tutuklu milletvekillerinin tutukluluk haline itiraz dosyalarını 1 yılın ardından ele alacağını hatırlatan Yıldırım, "16 Kasım günü bu ülkede hukuk vicdan adalet ve temsil vekaleti açısından çok önemli bir gün olacaktır. Verilen karar bu ülkede hukukun hala var olup olmadığını testi olacaktır. Yoksa biz AYM’ye herhangi bir telkinde bulunacak noktada değiliz. 2013 ve 2014 kararlarının arkasında durmaları gerektiğini söylüyoruz. 24. yasama döneminde tutuklu 8 milletvekili vardı. Bunlardan sadece Mustafa Balbay’ın dosyası görüşüldü. Bu dosyada verilen karar emsal kabul edilerek diğerleri tahliye edildi. Hukukun en temel ve evrensel ilkesi olan tutarlılık sizin için de bağlayıcı. Bu konuda AYM çok önemli bir hukuk sınavı ile karşı karşıyadır. Bu karar bu ülkede var olan gerilimi azaltmaya da hizmet edecektir. Bu ülkenin daha fazla gerilimden, kamplaşmadan, kaostan kaynaklı olarak mutsuzluğa değil evrensel normlar temelinde verilecek hukuki kararlar ile bir rahatlamaya ihtiyacı vardır.

ÜLKEYE DEĞİL AKP'YE HAYIRLI OLSUN

Yıldırım, İsmail Kahraman'ın AKP tarafından Meclis Başkanlığı için yeniden aday gösterilmesiyle ilgili "Bu parti 15 yıl boyunca iktidardayken dile getirmedikleri Atatürk hassasiyetinin bu kadar yoğunlaşması manidar. Bir seçim arefesinde ilk defa Atatürk’ü bu kadar sahiplenmeleri, Mustafa Kemal’i, 'Atatürk' yapmaları manidar. Bu iktidar uhrevi ve manevi olan her şeyi kendi iktidarı için kullanmıştı. Mevcut meclis başkanının son bir yılda Atatürk ve laiklik için söylediği sözler ve bu sözlere gelen bütün tepkiye rağmen sözlerini geri almayan bu kişinin tekrar aday gösterilmesi çelişkidir. Bu çelişkiye bu halkın sözü vardır diye düşünüyorum." ifadesinde bulundu.