ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Erdoğan'dan Trump ve Putin'e tepki

Trump ve Putin'in Suriye konusundaki açıklamasına tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dünyayı aldatma yöntemlerine gitmeyelim. Artık bu bölgeyi en iyi tanıyan biziz. Dünya ahmak değil, bazı gerçekler farklı söyleniyor" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 13 Kasım 2017 Pazartesi, 16:17

İSTANBUL- Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Rusya'ya hareketi öncesi Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Erdoğan'ın yanındaki isim, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'dı.

Erdoğan, "Rusya ile ticaret hacmimizi hedef olarak 100 milyar dolar şeklinde belirlemiştik ve bu hassasiyetimizi korumaya devam ediyoruz. Bu hedefin önündeki engellerin büyük oranda kaldırıldığını burada söyleyebilirim. Geriye kalan son bazı ticari kısıtlamaları da inşallah kısa zamanda kaldırıyoruz. Sayın Putin'e vize muafiyetinin yeniden tesisi yönündeki beklentimizi tekrar ileteceğim" dedi.

TSK'nın Katar'da konuşlanması sürecinin devam ettiğini söyleyen Erdoğan, "Maalesef bir süredir bölgede kardeşi kardeşe kırdırma siyaseti izleniyor. Bunun da kimler tarafından tedavüle konulduğunu biz çok iyi biliyoruz. Aslında dünya da çok iyi biliyor. Bölgemizdeki liderlerin basiretle, ferasetle, aklı selimle hareket ederek bu oyunu bozması şarttır" diye konuştu.

AĞIRLIKLI GÜNDEM İDLİB

Şu anda gündemlerinde ağırlıklı olarak İdlib'in bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı, İdlib ve Afrin'e yönelik tehditlerini sürdürdü: "Fırat'ın doğusuna gitmesi gerekenler gitmedi. İdlib'de zaman zaman siviller tacize uğruyor. Rusya ile İdlib'de ortak çalışmamız söz konusu. Bunu sürdürüyoruz, sürdürmekte de kararlılık var. İdlib'le birlikte Afrin bunlar da bizim sınırlara komşu olan iller. Afrin'in zaman zaman bize karşı olan tacizini gözardı edemeyiz. Ona yönelik gerekli adımları atmakta kararlıyız. Türkiye olarak biz Rusya ile müşterek adım atmanın görüşmelerini kendileriyle de yaptık. Onların da yaklaşımları bizim planımızı çok da değişik şekilde uygulamaya sokmamıza fırsat veriyor."

Erdoğan, Rusya ile S-400 anlaşmasının sorulması üzerine "Bu konuda anlaşma tamam teknik konuları görüşeceğiz" diye konuştu.

Gazetecilerin ABD Başkanı Trump ile Rusya Devlet Başkanı Putin'in "Suriye krizi için askeri çözüm mümkün değil konusunda hemfikiriz" açıklamasını hatırlatması üzerine de Erdoğan, şunları söyledi: "Bu ifadeleri anlamakta zorlanıyorum. Askeri çözüm mümkün değil deniliyor merkezi yönetimin şu ana kadar askeri yöntemlerle öldürdüğü insan sayısı 1 milyona ulaştı. O zaman çeksinler askerlerini. Türkiye'nin askeri yok. Siyasi yönteme başvurulsun. Bir an önce seçime gitmenin yolları aransın. 7-8 yıl içerisinde bu yönteme başvuruldu mu? Dünyayı aldatma yöntemlerine gitmeyelim. Artık bu bölgeyi en iyi tanıyan biziz. 15 yıldır bu bölgede olanı biteni A'dan Z'ye bilen biziz. Irak'a Amerika'nın girmesini istememiştik, dinlemediler girdiler. Geliyorum, Irak'ta kalmayacağız, dediler. Boşaltmadılar. Dünya ahmak değil, bazı gerçekler farklı söyleniyor."

Erdoğan, Dağlık Karabağ konusunu Putin ile görüşme düşüncesi olduğunu da dile getirdi.