ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

KESK'li kadınlardan 8 Mart'a kadar kesintisiz eylem

KESK'li kadınlar, 25 Kasım'dan 8 Mart'a kadar "Düş Peşine" şiarıyla sokaklarda olacak. 25 Kasım için "Hayatımızdan ve haklarımızdan vazgeçmiyoruz. Düşlerimizin peşindeyiz" diyen KESK'li kadınlar, "Çocuk istismarcılarının, tacizcilerin, tecavüzcülerin, katillerin ve kadına yönelik her tür erkek-devlet şiddetin, mobbingin, kadın düşmanı yasaların, düzenlemelerin peşine düşerek hesap soracağız" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 13 Kasım 2017 Pazartesi, 16:00

ANKARA- KESK'li kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücalede Günü'ne ilişkin basın toplantısı düzenleyerek, eylem takvimini açıkladı.

Konfederasyon merkezinde, bağlı sendikaların MYK üyelerinin de katılımıyla yapılan basın toplantısında KESK Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy bir açıklama yaptı.

Atasoy, "AKP-Saray faşizminin toplumun tüm kesimlerine yönelik baskılarının artarak devam ettiği, içeride ve dışarıda yürütülen savaş politikasının, kutuplaştıran siyaset ve şiddetin en fazla kadınların yaşamını etkilediği, oluşturulmak istenen yeni rejime ait temel unsurlar olan militarizmin, milliyetçiliğin, dinci gericiliğin ve güvencesizliğin kadın bedeni, emeği ve kimliği üzerinden geliştirilmeye çalışıldığı bir süreçte 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günümüz kadınlar açısından çok daha fazla anlam kazanmıştır" dedi.

OHAL'DE KADINA ŞİDDET ARTTI

OHAL ve KHK'ların kadın mücadelesini, örgütlülüğünü ve kazanımlarını hedef aldığını belirten Atasoy, aynı zamanda kadınların yaşamını doğrudan tehdit ettiğini söyledi. Atasoy, "OHAL süresince kadına yönelik erkek-devlet şiddetinde yaşanan artış bunun temel göstergesi olmuştur" dedi.

AKP'nin iş güvencesini tamamen yok etmek istediğini, kadınların görüşleri alınmadan hazırlanan yasaların kazanılmış haklarını gasp ettiğini, dinselleştirme politikalarının en fazla kadınların yaşamını tehdit ettiğini söyleyen Atasoy, KHK'larla 20 bini kadın 100 binlerce emekçinin ihraç edildiğini de hatırlatarak, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın "işimi geri istiyorum" talebiyle açlık grevinde olduğunu, Nuriye'nin hayati tehlike riskinin çok yüksek olduğunu kaydetti.

25 KASIM'DAN 8 MART'A DÜŞ PEŞİNE

"Büyütülmeye çalışılan bu cinsiyetçi ve faşist rejim en fazla biz kadınların örgütlü, kesintisiz, sürekli ve kararlı mücadelesiyle dağıtılabilir" diyen KESK Genel Sekreteri Gülistan Atasoy, 28-29 Ekim'de yapılan KESK Kadın Meclisi toplantısında 25 Kasım'dan 8 Mart'a uzanan kesintisiz bir eylem hattı başlatılması kararı alındığını bildirdi.

Mücadele programını dönemsel kampanyalar biçiminde duyuracaklarını ve temel sloganlarının "Düş Peşine" olduğunu aktaran Atasoy, şunları söyledi: "25 Kasım'a giderken çocuk istismarcılarının, tacizcilerin, tecavüzcülerin, katillerin ve kadına yönelik her tür erkek-devlet şiddetin, mobbingin, kadın düşmanı yasaların, düzenlemelerin peşine düşerek hesap soracağız. Eşitliğin, haklarımızın, özgürlüğün, hayallerimizin peşine düşeceğiz, düşlediğimiz dünyanın gerçekleşmesi için kararlıkla mücadele edeceğiz."

Atasoy, "Hayatımızdan ve haklarımızdan vazgeçmiyoruz. Düşlerimizin peşindeyiz" şiarıyla yürütecekleri 25 Kasım programı hakkında bilgi verdi. Buna göre, KESK yöneticileri iş yerlerini ziyaret ederek kadın emekçilerle erkek-devlet şiddeti üzerine toplantılar yapacak. Hafta boyunca iş yerleri önünde, yemekhane önlerinde stantlar kurulacak ve 25 Kasım bildirileri dağıtılacak. Kadınlar iş yerlerinde kokart takarak kadına yönelik şiddeti teşhir edecek.

21 Kasım Salı günü müftülükler önünde basın açıklaması yapılarak, müftülere nikah yetkisi veren yasanın iptal edilmesi istenecek. 22 Kasım Çarşamba günü Nuriye Gülmen başta olmak üzere tutsak kadınlara dayanışma kartları gönderilecek. KESK, DİSK, TTB ve TMMOB'un başlattığı "OHAL değil demokrasi istiyoruz" başlıklı kampanya çerçevesinde kentlerde "OHAL'de kadınlar neler yaşıyor" konulu panel, sempozyum ve forumlar yapılacak.

KESK'li kadınlar, 25 Kasım Cumartesi günü ise tüm illerde kadın örgütleri, siyasi partiler ve emek-meslek örgütlerinden kadınlarla alanlarda olacak.

KESK Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy, konuşmasını "AKP'nin dayatmak istediği kadın düşmanı, cinsiyetçi, gerici, faşist düzen kadınların mücadelesiyle yıkılacak ve kadınlar hakları, hayatları için mücadeleden asla vazgeçmeyecek" diye tamamladı.