ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Suruç davası: Onların 'adalet' oyunlarını bozacağız

Suruç duruşmasının ardından yapılan basın toplantısında mahkemede yaşanan hukuksuzluklara dikkat çekildi. Sanığın korunduğu vurgulanan konuşmalarda, 33 düş yolcusunun düşlerinin yarım kalmayacağı kaydedildi.

Etkin Haber Ajansı / 13 Kasım 2017 Pazartesi, 17:58

URFA- Suruç Aileleri İnisiyatifi, Suruç Yaralıları ve Tanıkları ile Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu, katliam davasının 3. duruşmasının ardından basın toplantısı düzenledi.

Davanın görüldüğü Hilvan hapishanesi önünde yapılmak istenen açıklamanın engellenmesi üzerine Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl binasında basın toplantısı düzenlendi.

Suruç Aileleri İnisiyatifi adına konuşan Hacer Elçin, mahkemede yaşanan hukuksuzlukları hatırlatarak, sanığın SEGBİS'le katılma kararını protesto ettiklerini vurguladı ve "Son nefesimize kadar Suruç için mücadele edeceğiz" dedi.

SAÇILIK: SURUÇ DAVASI HERKESİN DAVASI

Yüksel direnişçisi Veli Saçılık, Suruç davasının herkesin davası olduğunu vurguladı. Aslında olmayan bir mahkemenin varmış gibi yapıldığını belirten Saçılık, katliam mağdurlarına sanık gibi davranıldığını kaydetti. Duruşma çıkışı ailelere yönelik jandarmanın saldırı uyarısını hatırlatan Saçılık, mücadelenin süreceğini vurguladı.

Eğitim Sen Hukuk Sekreteri Ebru Yiğit, baro tarafından sanıklara atanan avukatların onurlu bir duruş sergileyerek davadan çekildiğini söyledi. Yiğit, "Hesap sorma bugünden mahşere kalmayacak" dedi.

ESEN: ADALETİ SAĞLAYACAĞIZ

Suruç gazisi Ali Deniz Esen ise SGDF adına yaptığı konuşmada, duruşma adı altında bir tiyatroyla karşılaştıklarını söyledi. Suruç gazilerinin tanıklıklarının kabul edilmediğini dile getiren Esen, "Kaybettiğimiz 33 yoldaşımızın düşlerini gerçekleştirene kadar inatla ve kararlılıkla mücadele edeceğiz. Onların adalet oyunlarını bozacağız ve adaletin yerine getirilmesini sağlayacağız" ifadesini kullandı.

Suruç Yaralıları ve Tanıkları adına söz alan Bawer Güner, katliamdan yara alan biri olarak tanıklığının kabul edilmemesine tepki gösterdi. Güner, şöyle devam etti: "Ne yazık ki beklediğimiz sonuçlarla karşılaştık. Mahkemeden bağımsız bir karar çıkacağına inanmıyorduk, öyle de oldu. Bizler bu davanın takipçisiyiz."

'BU KARARI VERENLER YARIN YARGILANACAK'

İnsan Hakları Derneği (İHD) adına söz alan Adnan Vural ise sanığın korunduğunun altını çizdi. Duruşmada yaşanan hukuksuzluklara bakıldığında bu kararı verenlerin yarın yargılanacağını söyleyen Vural, "Hesap verecekler. Ve bizler bu hesabı sormak için birlikte olmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Dava avukatlarından Can Tombul, Suruç'da yaralananların, yakınlarını kaybedenlerin ve savunmanlığını yapanların özgür olmadığını söyledi. Tombul, "Bir katliamı aydınlatmak gerekirken üzerinin örtülmek istendiğini, katliamı aydınlatmak isteyenlerin özgürlüklerini elinden alacak boyutta tehditlerin olduğunu gördük. Adalet mücadelemiz sürüyor ve sürecek" dedi.

ÖCALAN: DÜŞLERİ YARIM KALMAYACAK

Son olarak söz alan HDP Urfa Miletvekili Dilek Öcalan, Suruç katliamını gerçekleştirenlerin halklar arasında kurulan köprüyü dinamitlediklerini söyledi. Ancak bunun başarılamadığının altını çizen Öcalan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Aradan 3 yıla yakın süre geçmesine rağmen bu yardımlar, dayanışma ve sevgi seli daha da güçlenerek büyüyor. Faşizme karşı ortak mücadeleye kararlılıkla devam edeceğiz. Sözümüz 33 düş yolcusunun düşlerinin yarım kalmaması, bizler bu sorumluluğu biliyoruz. Suruç katliamı insanlığa karşı işlenen bir suçtur."