ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Av. Selçuk Kozağaçlı tutuklandı

KHK ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı savcılık ifadesinin ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Sulh Ceza Hakimliği Av. Kozağaçlı hakkında tutuklama kararı verdi.

Etkin Haber Ajansı / 13 Kasım 2017 Pazartesi, 19:20

İSTANBUL - KHK ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, gözaltına alındıktan beş gün sonra adliyeye sevk edildi. Savcılık işlemlerinin ardından tutuklama talebiyle hakimliğe gönderilen Kozağaçlı hakkında tutuklama kararı verildi.

Kozağaçlı'nın savcılık ifadesinin ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Kozağaçlı'ya savcılık sorgusunda ise mesleki faaliyetleri soruldu.

Soma davasında ailelerin avukatlığını yürüten Selçuk Kozağaçlı'ya savcılıkta, İzmir'de bir evin çevresinde görülmesiyle ilgili bir soru yöneltilirken, Kozağaçlı o evde Soma davasının duruşmaları sırasında bulunduğunu söyledi. Örgüt üyeliği suçlamalarına da yanıt veren Kozağaçlı, 2004 yılından beri kendisine yönelik bu tür suçlamaların yöneltildiğini söyledi. İddiaların gerçek dışı olduğunu söyleyen Kozağaçlı, "Tamamı gerçek dışıdır. Hiçbir tarihte hiçbir örgüte üye olmadım. Şifaen veya gıyabımda kendi ismim dışında bir isimle çağrılmadım" dedi.

'AVUKATLIK GELENEĞİ SUÇLANIYOR'

Faaliyet yürüttüğü Halkın Hukuk Bürosu'yla (HHB) da ilgili sorulara da yanıt veren Kozağaçlı, "HBB, sıkıyönetim mahkemelerinden bu yana sürdürülen bir avukatlık geleneğinin ismidir. Bugün bu avukatlık geleneğinin suçlandığını görüyoruz. Gizlilik kararı verilen dosyalarda müvekkillerine susma hakkı kullandırılan, aleyhlerine ifade almak üzere baskı yapılmaması için mücadele eden, işkence görmemeleri ve usule uygun bir soruşturma ve kovuşturma geçirmeleri için ısrarlı bir avukatlık mücadelesi yürüten bir gelenektir" ifadelerini kullandı. Katıldığı "Eyüp Baş sempozyumu"yla ilgili de suçlanan Kozağaçlı, "Eyüp Baş müvekkilimdi ve onun adına düzenlenen sempozyumda, çok sayıda ülkeden sanatçılar, öğretim üyeleri ve siyasetçilerle birlikte ben de konuşmacıydım" dedi. Dışişleri Bakanlığı'nın bilgisiyle uluslararası konukların sempozyuma katıldığını söyleyen Kozağaçlı, "Sempozyum, herhangi bir gizli, illegal ya da suç oluşturacak nitelikte bir faaliyet değildir" dedi.

Savcılık Kozağaçlı'yı tutuklama talebiyle mahkemeye sevketti. Dayanışmak için adliyede olan çok sayıda avukat, sulh ceza hakimliklerinin bulunduğu güvenlik tarafından koridora alınmadı.

Yaşanan gerginliğin ardından avukatlar bariyerleri yıkarak içeri girdi.

Sulh Ceza Hakimliği'nde sorgu işlemleri tamamlanan Av. Selçuk Kozağaçlı hakkında tutuklama kararı verildi.

ÇOK SAYIDA AVUKAT DAYANIŞMA İÇİN ADLİYEDEYDİ

Selçuk Kozağaçlı adliyeye getirildiği sırada ÇHD, Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) üyesi avukatlar ile İstanbul, Adana, Ankara ve Sakarya baro başkanları ile Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Ali Haydar Hakverdi adliyeye geldi.

Kozağaçlı'nın savcılıktaki ifade işlemleri öncesinde meslektaşları, adliye önünde basın açıklaması yaptı. ÖHP ve ÇHD imzalı basın açıklamasını ÇHD İstanbul Şube Başkanı Gökmen Yeşil okudu. Kozağaçlı'nın hiçbir hukuki gerekçe olmaksızın gözaltında tutulduğunun altını çizen Yeşil, Kozağaçlı'nın gözaltına alınmasına dayanak olarak gösterilen soruşturma dosyası kapsamında Halkın Hukuk Bürosu ve ÇHD üyesi 16 avukatın tutuklu bulunduğunu hatırlattı. Kozağaçlı nezdinde savunmaya saldırıların sebebini açıklayan Yeşil, "Toplumsal muhalefeti savunmasız bırakmak, coğrafyaya hakim kılınmak istenen korku atmosferini derinleştirmek asıl amaçtır. Direnenlerin, dirençlerini savunanları tutuklamak, alıkoymak, işkenceden geçirmek yoluyla aslında o mücadelelere gözdağı verilmek istenmektedir. Kısacası, dosya savcısı ve başsavcı vekilinin görüşmekten kaçınmasının asıl nedeni, hukuken söyleyecek bir sözleri olmamasından ileri gelmektedir. Onlar da bugünkü uygulamalarının hukuki değil ama salt politik olduğunu çok iyi bilmektedir" dedi.

Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, Sakarya Barosu Başkanı Zafer Kazan yaptıkları konuşmalarda Kozağaçlı'yla dayanışma içinde olduklarını söyledi, "Hukukun üzerinde gölge etmeyin adalet yerini bulacaktır, su yolunu bulacaktır, kardeşlik, huzur yolunu bulacaktır" diye konuştu.

HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ise, "Şu bir klişe değil, hukuk, adalet herkese lazım, avukat herkese lazım. Selçuk her yerdeydi, Soma'daydı, KCK davasındaydı, meslektaşlarıylaydı, haksızlığı gördüğü her yerdeydi. Bizim biraz fıtratımızda var haksızlık gördük mü dayanamayanlardanız ve biz avukatız başka bir şey değiliz. Bunu kafalarına soksunlar o anlamayan yargı mensupları. Bugün hukuki olarak görünen her şey siyasidir aslında. Bütün yargı kararları siyasidir. Biliyoruz ki mücadele etmeden başka bir yolumuz yok" diye konuştu.

CHP'li Milletvekili Ali Haydar Hakverdi ve Av. Eşber Yağmurdereli, hukukun siyasete alet edildiği eleştirisini yaptı.