ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İhraçlara karşı emekçilerin direnişi 39. haftasında

OHAL kararnamesi ile ihraç edilen KESK üyesi emekçilerin İstanbul'daki direnişi 39. haftasına girdi. Bugün de Kadıköy ve Bakırköy'de oturma eylemleri gerçekleştirildi.

Etkin Haber Ajansı / 13 Kasım 2017 Pazartesi, 17:59

İSTANBUL - OHAL kararnamesi ile ihraç edilen KESK üyesi emekçilerin İstanbul'daki direnişi 39. haftasına girdi. Bugün de Kadıköy ve Bakırköy'de oturma eylemleri gerçekleştirildi.

KADIKÖY

Kadıköy Altıyol'da kamu emekçileri "KHK'lar gidecek biz kazanacağız", "Haksız hukuksuz ihraçlara hayır. İşimizi geri alacağız" pankartları açtı, "Direne direne kazanacağız", "KHK'lar gidecek biz kalacağız" sloganları attı. Eylemde basın açıklamasını direnişçi öğretmen Songül Tunçdemir okudu. İktidarın gerici ve emekçi düşmanı politikalarına karşı mücadele veren emekçiler oldukları için ihraç edildiklerine dikkat çeken Tunçdemir, OHAL'de 26 KHK ile yüz binin üzerinde kamu çalışanının ihraç edildiği hatırlatıldı. 5. kez uzatılan OHAL'in, AKP'nin oluşturmak istediği yeni rejim doğrultusunda kalıcılaştırılmaya çalışıldığına söyleyen Tunçdemir, iş güvencesinin de ortadan kaldırılmaya çalışıldığı belirtildi.

Grev yasakları, belediyelere atanan kayyumlar, milletvekilleri ve belediye başkanlarının tutuklanması gibi saldırılarla düşünce ve ifade özgürlüğünün neredeyse ortadan kaldırıldığını ifade eden Tunçdemir, eğitim ve sağlığın özelleştirilmesinin de OHAL ve KHK düzeni altında hız kazandığı kaydetti. Sınav sistemi ve müfredatta yapılan değişiklikle gençlerin geleceğiyle oynandığı belirtilen Tunçdemir, müftülere nikah kıyma yetkisi gibi uygulamalarla da kadınların haklarının gasp edildiği ifade etti. Tüm ülkenin adeta bir açık hapishaneye dönüştüğü vurgulayan Tunçdemir, onlarca KESK'linin de tutuklandığı hatırlattı. Açlık grevinin 250. gününde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın sağlık durumunun kötüleştiğine dikkat çeken Tunçdemir, "İşinden ihraç edilen emekçiler olarak, yüzyıllardır süren mücadele ile kazandığımız hak ve özgürlüklerimizi OHAL'e ve AKP'nin tek adam rejimine terk etmeyeceğiz. İşimizi geri almanın yanında; demokrasinin, barışın, laik bir düzenin kurulması için omuz omuza olmaya devam edeceğiz" dedi.

BAKIRKÖY

Özgürlük Meydanı'nda da eş zamanlı olarak "İşimizi, ekmeğimizi geri alacağız" yazılı pankart açılarak oturma eylemi yapan kamu emekçileri adına konuşan Filiz Doğan, bir gece yarısı çıkarılan KHK ile işten atıldıklarını ifade etti. Doğan, 39 haftadır işlerini geri almak için direndiklerini belirtti. Doğan, bugün Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne çıkarılan Selçuk Kozağaçlı'yı hatırlatarak "Madencilerin, ekmeği için mücadele edenlerin ve bugün açlık grevlerinin 250. gününde olan Nuriye ve Semih'in avukatı Selçuk Kozağaçlı serbest bırakılsın istiyoruz. Halkın avukatları yalnız değildir" dedi.