ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

YPG, Rus IŞİD'lilerin ailelerini Rusya'ya teslim etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'le görüşmesini "Türkiye ve Rusya Federasyonu arasındaki ilişkileri daha da güçlendirecek" şeklinde özetlerken, dün Cizire bölgesinde de Rus ordusu ile YPG yetkilileri ortak basın toplantısı yapıldı.

Etkin Haber Ajansı / 13 Kasım 2017 Pazartesi, 20:39

QAMIŞLO - ANHA'nın haberine göre IŞİD'le mücadele sırasında gözaltına alınan Rus vatandaşı IŞİD çetelerinin aileleri Rus yetkililerine teslim edildi. Ailelerin verildiğine dair belgenin imzalandığı toplantı dün düzenlendi. Basın toplantısına, Rus General Alexander Kim, Rusya Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Dr. Ziyad El Sensebi ve Cizre Dış İşleri Konseyi Eş başkanı Ebdulkerim Umer ve YPG Sözcüsü Nuri Mehmud katıldı.

Basın toplantısında Nuri Mehmud, "YPG ve QSD olarak insan hakları ve Demokratik Özerk Yönetim yasaları temelinde ailelerle görüştük ve tüm dünya da bunun şahididir" dedi.

Nuri Mehmud yanlarındaki 13 kadın ve 29 çocuğun, YPG ve Rus General Alexander Kim'in imzalarıyla resmi bir şekilde Rus hükümetine teslim edileceğini söyledi. Ardından Nuri Mehmud ve Alexander Kim, Rus ailelerin teslim edildiğine dair belgeyi imzaladı.

Ebdulkerim Umer de yaptığı konuşmada Demokratik Özerk Yönetim ile Rus hükümeti ilişkilerini değerlendirdi. Umer, Rusya'nın Kürtlerin ve tüm kesimlerin Suriye krizinin çözüm sürecine katılımına karşı olumlu tutumuna dikkat çekti. Umer, ailelerin evlerine dönmek istediklerini ve Rus hükümetine teslim edilmeleri konusunda herhangi bir baskı uygulanmadığını belirtti.

RUS YETKİLİDEN YPG'YE TEŞEKKÜR

Ardından Rusya Senatosu Dış İşleri Komitesi Başkan Yardımcısı Ziyad El Sebsebi, YPG ve Demokratik Özerk Yönetim'in insancıl yaklaşımlarından dolayı teşekkürlerini sundu. Ziyad El Sebsebi demokratik Kürt güçleri ve partileri ile ilişkilerini sürdürmeleri gerektiğini belirtti ve tüm sorunlar için muhakkak bir uzlaşma ve çözüm olacağına dikkat çekti.

El Sebsebi konuşmasının devamında "İlişkilerimizin sadece teslim etme ile kalmayacağını; kültürel, toplumsal ve ekonomik ilişkilerimizin de güçleneceğimi umuyoruz" dedi.

Basın toplantısının ardından YPG, aileleri Rus yetkililere teslim etti.