ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Irak'ta çocuk evliliğini meşrulaştıran yasa tasarısı protesto edildi

Kuzey Suriyeli kadınlar Irak Parlamentosu'na sunulan çocuk yaşta evliliklerin önünü açan yasa tasarısını protesto etti.

Etkin Haber Ajansı / 13 Kasım 2017 Pazartesi, 16:37

QAMIŞLO - Irak Parlamentosu'na sunulan çocuk yaşta evliliklerin önünü açan yasa tasarısı Kuzey Suriye'deki kadınlar tarafından protesto edildi.

Kongra Star'ın çağrısıyla Qamişlo Kantonu'ndaki Toplumsal Hukuk Meclisi önünde bir araya gelen kadınlar 25 Kasım öncesi gündeme getirilen yasayı kınadı. Açıklamaya Kongra Star Meclisi sözcüsü Evin Sweed ile sözcü ve üyeleri, Kadın Konseyi adına Emine Ömer, KKÖ, JAS, HPC-JİN, Kuzey Suriye Federasyonu Kurucu Meclis üyesi Hediye Yusif, Toplumsal Adalet Meclisi üyeleri, YJR Jin, avukatlar ve çok sayıda kadın katıldı. Açıklamada, Kongra Star, KKÖ, YCR Jin, HPC Jin bayrakları yanısıra Öcalan'ın posterleri açıldı. SYPG Jin "Çocuk yaşta evliliklere hayır" yazılı dövizler taşıdı.

Toplumsal Adalet Meclisi üyesi Aynur Paşa'nın Arapça yaptığı konuşmada, Kuzey Suriye'de kadınların hakları geliştirilirken Irak Parlamentosu'nda 9 yaşındaki çocukların evlilikleri kabul etmek istediğini belirtti.

Sunulan yasa taslağının bütün uluslararası insan hakları anlaşmalarına ve çocuğun korunması anlaşmalarına aykırı olduğunu söyleyen Paşa, "18 yaşını doldurmayan herkes çocuktur. Bu tasarıyla çocukların yaşam ve haklarından mahkum edilmesinin yolu açılıyor. Taslak aynı zamanda cinsiyetçiliği ve kadınlara karşı egemenliği reva gören bir zihniyetten geliyor" dedi.

Yasanın onaylanmasının IŞİD zihniyetine hizmet edeceği eleştirisinde bulunan Paşa, "Karar DAİŞ çetelerin kadınlara yaptıkları zulümden farklı değil. Irak devleti sözde DAİŞ'e karşı mücadele ederken DAİŞ çetelerin küçük yaşta kızlara nasıl tecavüz edip pazarlarda sattıklarını unutmasın. Bu çetelere karşı mücadele değil onların zihniyetine, uyduklarını gösteriyor. Bu yasa tasarısı uygulandığı koşullarda bütün insanlığın haklarını çiğneyen, kadın haklarına dair bütün ulusların ve devletlerin imzaladığı hakları korumaktansa kölelik zamana geri götüren bir karardır" diye konuştu.

Yasa taslağının altında imzası olan kadınların da eleştirildiği açıklamada, "Biz Kuzey Suriyeli kadınlar ve bütün kadın örgütleri olarak bu kararı şiddetle kınıyoruz: Bu karara karşı çıkan bütün Iraklı kadınlarla dayanışıyoruz. Kadınlar hakkında bir tek kadınlar karar alabilir, kadınların iradesinin olmadığı tüm kararlar kadın ve çocuk aleyhine olacaktır" denildi. Eylem "Jin jiyan azadi" sloganıyla sona erdi.