ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Sanat fuarında sergilenen nü tablolar kaldırıldı

İstabul Sanat Fuarı'nda sergilenen nü tablolar, politik İslamcı faşistlerin hedef göstermesi gerekçesiyle kaldırıldı. Duruma tepki gösteren sanatçılar da eserlerini sergiden çekti.

Etkin Haber Ajansı / 10 Kasım 2017 Cuma, 14:16

İSTANBUL- Bu yıl 27.'si gerçekleştirilen İstanbul Sanat Fuarı'nda bir sergide yer alan nü tablolar, gericilerin hedef göstermesi üzerine kaldırıldı.

Kitap Fuarı ile eşzamanlı olarak TÜYAP'ta başlayan 27. Sanat Fuarı'nda 12 Kasım'a kadar sürecek. Mustafa Özel Atölyesi Sanatçıları tarafından "Altamira" başlığıyla düzenlenen sergide yer alan nü tablolar gericilerin hedefi oldu.

Politik İslamcı faşist Milat gazetesinin köşe yazarı Ufuk Coşkun tarafından sosyal medyada sanatçıları hedef alan kampanya başlatıldı. Yandaşlar sosyal medyada, "İstanbul Valiliğine ve İl Milli Eğitim Müdürlüğüne çağrıda bulunuyorum. Çocuklarımızın rahatça gezebilmeleri için lütfen TÜYAP'taki müstehcen sergi ile ilgili bir şeyler yapın" ifadelerinin yer aldığı paylaşımlarda bulundu.
TÜYAP, gericilerin hedef göstermesi üzerine Mustafa Özel'e ait eserleri sergi alanından kaldırıldı. TÜYAP'ın sanatın değil gericilerin yanında olmasına tepki gösteren sergideki diğer sanatçılar da bu durumu eserlerini sergiden çekerek protesto etti.