ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Alman tiyatro topluluğu İstanbul seyahatini iptal etti

Alman Schaubühne tiyatro topluluğu, İstanbul Tiyatro Festivali’ne katılımını "topluluk üyelerinin kişisel güvenliklerinin garanti altına alınamamasını" gerekçe göstererek son anda iptal etti.

Etkin Haber Ajansı / 08 Kasım 2017 Çarşamba, 11:32

HABER MERKEZİ - Almanya'nın en önemli tiyatrolarından Berlin'deki Schaubühne, 21. İstanbul Tiyatro Festivali'nde sergilenmesi planlanan Shakespeare'in "III. Richard" adlı oyununun iptal edildiğini açıkladı.

Tiyatro topluluğundan iptal kararına ilişkin yapılan açıklamada "son aylarda çok sayıda gazetecinin, bilim insanının ve insan hakları aktivistinin tutuklanması ve diğer başka endişeler" gerekçe gösterildi. Açıklamada, "Mevcut durumda topluluk üyelerinin kişisel güvenliklerini garanti altına alamıyor olmamız, Türkiye'ye gitmeme kararını almamıza yol açtı" denildi.

'TÜRKİYE'DEKİ DURUM ÖNGÖRÜLEBİLİR DEĞİL'

DW'nin haberine göre; Schaubühne'nin aslında "siyasi açıdan zorlu" bölgelerde oyunlarını sahnelemekten çekinmediğinin altını çizen oyunun ünlü yönetmeni Thomas Ostermeier, topluluğun daha önce İran, Filistin ve Çin'de de bulunduğunu söyledi. Ostermeier, bu ülkelerde kurallara uyulduğu sürece sürpriz bir tehlikeli durumla karşılaşılmadığını, ancak Türkiye'deki durumun bu ülkelerin aksine "öngürülebilir" olmadığını ifade etti.

21. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında 17-18 Kasım tarihlerinde 13 ayrı sahnede sergilenmesi planlanan oyunun biletleri haftalar öncesinden tükenmişti. 13 Kasım'da başlayacak olan festival 26 Kasım'a kadar devam edecek.