ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Elazığ Hapishanesi'nde tutsaklar seslerinin duyulmasını istiyor

Elazığ T Tipi Hapishanesi'nde tutsaklar, keyfi uygulamalar ve baskılar nedeniyle uyarı açlık grevine başladı. Tutsaklardan Fethiye Ok, aylardır süren kimlik dayatması nedeniyle kışlık giyeceklerini alamadıklarını, avukat ve aile görüşüne çıkamadıklarını belirtti. İtiraz ettikleri her durumda disiplin soruşturmalarıyla cezalandırılmaya çalışıldıklarını kaydeden Ok, kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.

Etkin Haber Ajansı / 08 Kasım 2017 Çarşamba, 09:07

ELAZIĞ- Elazığ T Tipi Hapishanesi'nde tutsaklar keyfi uygulamalarla karşı karşıya. Kimlik dayatmasını kabul etmeyen tutsakların birçok hakları ellerinden alımış durumda. Tutsaklar, gelen kargolarını alamıyor, avukat görüşüne veya telefon görüşüne çıkamıyor. Hastalanan tutsaklar ise revire götürülmüyor. Uzun süredir devam eden dayatmaya tepki gösteren tutsaklar, hücre ve disiplin cezalarıyla karşı karşıya kalıyor.

TUTSAKLAR UYARI AÇLIK GREVİNDE

Tutsaklar taleplerini içeren dilekçeleri Adalet Bakanlığı'na gönderirken, üç kadın koğuşundan 10'ar tutsak uyarı açlık grevine başladı.

Tutsakların "Kimlik uygulamasındaki keyfiyete son verilmesi, siyasi kimliğinin tanınması, keyfi aramalara son verilmesi, sosyalist yayınların verilmesi, spor hakkının kullandırılması, ortak alana çıkarılma, koğuşuk değişikliklerinde dayatılan 'birbirimizle anlaşamıyoruz' beyan dayatmasına son verilmesi, iki ayda bir olan açık görüşün ayda bir yaptırılması, tutukluların iki haftada bir yaptırılan telefon hakkının haftada bir olarak uygulanması, keyfi uygulamaların son bulması" talebinde bulunduğu öğrenildi.

KADINLAR SAÇLARINDAN SÜRÜKLENDİ

Tutsaklardan ESP Genel Başkan Yardımcısı Fethiye Ok yaşadıklarını şöyle aktardı: "Kimlikleri daha önce görevliler taşıyordu. Son aylarda bizim taşımamızı istiyorlar. Biz de bunu kabul etmedik. Bu keyfi bir uygulama. Bu nedenle görüş haklarımız, savunma haklarımız gasp edildi. İki ayda bir olan açık görüşümüz yapılmadı. Bu duruma tepki gösterdik ve havalandırmanın kapandığı saatte içeri girmedik. Müdürle görüşmek istediğimizi, sorunlarımızın çözülmesini talep ettik. Gardiyan ordusuyla gelip bizleri darp ederek içeri koydular. Kadınlar saçlarından sürüklendi, kol ve bacakları morardı. Açılan disiplin soruşturmalarının çetelesini tutamıyoruz. Cezalarla yıldırmaya çalışıyorlar. Giysilerimizin birçoğunu hiçbir açıklama yapmadan topladılar. Kargolarımızı alamadığımız için kışlık kıyafetlerimiz yok. 12 kişi birkaç kazak ve hırka ile idare ediyoruz. Havalar soğuduğu için mağduriyetimiz de artıyor. Gürültü çıkarttığımız için metal kaşık ve tabaklarımızı alıp depoya koydular. İki haftadır kaşıksız ve tabaksızız."

İTİRAZLARDA HÜCRE CEZASI DEVREYE GİRİYOR

Beş günlük hücre cezası için önce revire çıkarılan Fethiye Ok, hücreye alınırken hapishane müdürüyle karşılaşması sırasında aralarında geçen diyalogu da şöyle anlattı: "Yaşadıklarımızı anlattım. Keyfiliği kabul etmeyeceğimizi söyledim. 'Kimliği taşımak zorundasınız' dedi. Ben de buranın keyfi bir uygulaması olduğunu söyledim. Kimliksiz koğuştan adım attırmıyorlar, söz konusu cezalar olunca hücreye veya revire götürüyorlar. Müdüre bunu da söyledim. Koğuşta gerilim çıkınca hemen benim hücre cezalarım devreye giriyor" dedi.

Hapishanede yaşananları dışarıya ulaştırmakta zorlandıklarını söyleyen Fethiye Ok, hapishanelerdeki hak gasplarına ve keyfi uygulamalara karşı duyarlılık gösterilmesini istedi. Sokaklarda olduğu gibi hem içeride hem dışarıda kadınlar olarak bu saldırıları kabul etmediklerini ve direndiklerini söyleyen Ok, "Bütün bu keyfi uygulamaları siyasi kadın tutsaklar olarak elbette kabul etmeyeceğiz. Bunu herkesle de paylaşmak istiyoruz" dedi.