ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Başbakan'dan 3,85 yorumu: Zaman zaman oynaklık oluyor

Dolar 3,8 TL'ye çıkarken, Başbakan Yıldırım bu yükselişi "Zaman zaman kurdaki oynaklıklar dalgalanmalar oluyor" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 03 Kasım 2017 Cuma, 16:21

ERZİNCAN- Başbakan Binali Yıldırım, kurdaki artışın "kalıcı olmadığını" iddia etti.

Erzincan'da enflasyon rakamlarına dair gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, "Bugün açıklanan enflasyon oranı yüzde 11.9. Bu bizim beklediğimizin üzerinde bir sonu. Hedeflediğimiz, orta vadeli planda da belirtildiği gibi önümüzdeki yıldan itibaren tek haneli orana düşürmek. Bu konuda yaptığımız çalışmalar var, aldığımız önlemler var. Önümüzdeki zaman diliminde vatandaşla paylaşacağız. Sebeplerini biliyoruz ama sebeplerine girmekten ziyade sonuç önemli. Sonuç bizim beklediğimizin üzerinde bir enflasyon var. Amacımız enflasyonu daha da aşağı çekmek. Daha fazla üretim, iç piyasanın ihtiyacı olan nakit ihtiyacını daha fazla karşılayacağız, üretim girdi maliyetlerini azaltacağız. İstikrar ve güveni sürdürülebilir hale getirdiğimizde enflasyon da inmiş olacak. Zaman zaman kurdaki oynaklıklar dalgalanmalar oluyor, bunların kalıcı bir durum olmadığını, ortada ve uzun vadede daha istikrarlı bir ekonomik süreci yaşayacağımızı vatandaşlarımıza ifade etmek isterim" dedi.

Dolar bugün 3,85 TL seviyesinde seyrederken, iktidar yetkililerinin kura dair açıklamaları gerçeği yansıtmadı.

Cumhurbaşkanı başdanışması Yiğit Bulut da 2010 yılında "1 dolar 1 TL olacak" demişti. Bulut, tahminini Şubat 2017'de "revize" ettiğinde ise "Dolar 3 TL'yi geçmez" açıklaması yapmıştı. Bulut'un dolarla ilgili diğer açıklamalarında bazıları şöyle:

"2,55-2,63'ün üstü yalan"
"Ne dediysem o, dolar 2,80'in altına inecek."
"Dolar 3'ün üzerine her çıktığında geri döndü, yine dönecektir."
"Merak etmeyin dolar 2,78'e düşecek."
"Piyasa gelişmeleri iyi okuyamıyor."