ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Elazığ'da 'ya kamera ya ayakta sayım' dayatması

Elazığ T Tipi Hapishanesi'nde siyasi tutsaklara "terör kartı" ve "ya kamera ya ayakta sayım" dayatması yapılıyor. Dayatmayı kabul etmeyen tutsaklar, kapalı ve açık görüşlere, telefon görüşmelerine, revire, avukat görüşlerine ve kargolarını almaya çıkamıyor.

Etkin Haber Ajansı / 02 Kasım 2017 Perşembe, 14:21

HABER MERKEZİ- Elazığ Hapishanesi'nde baskılar sürüyor. Kimlik dayatması devam ederken, siyasi tutsaklar "kamera ya da ayakta sayım" ikilemiyle karşı karşıya bırakılıyor. Dayatmaları kabul etmeyen tutsaklar hiçbir haktan yararlanamıyor.

Elazığ T Tipi Hapishanesi'nde koğuşlara takılan kameralar, siyasi tutsakların verdiği mücadele sonucu kaldırılmıştı. Ancak şimdi hapishane idaresi, "ya kamera ya ayakta sayım" dayatmasında bulunuyor. Hapishane idaresinin tutsaklara "kameraları kapattıysanız sayımda toplu duracaksınız, sayımı ayakta vermek istemiyorsanız kamerayı açın" dediği öğrenildi.

Elazığ Hapishanesi'nde kimlik dayatması da sürüyor. Siyasi tutsaklara üzerinde "terör örgütü" yazan, kişinin isim ve soyadı ile fotoğrafının bulunduğu kartları yakalarına takmaları dayatılıyor. Dayatmayı kabul etmeyen tutsaklar, Eylül ayından bu yana kapalı görüşlere, 2 ayda bir olan açık görüşlere, telefon görüşmelerine, revire, avukat görüşlerine ve kargolarını almaya çıkamıyor. Kimlikleri takmayan tutsakların koğuştan çıkarılmasına izin verilmiyor.

SEGBİS ODASINA GÖTÜRÜLMÜYORLAR

Yine tutsakların savunma hakkının da engellendiği öğrenildi. Duruşması olan ve mahkemeye götürülmeyen tutsaklar, SEGBİS odasına da götürülmüyor. Mahkemeye, "gelmek istemiyor" şeklinde bildirim yapılıyor.

DARP EDİLDİLER

Geçtiğimiz hafta mahkemeye çıkarılan ESP MYK üyesi İlke Başak Baydar, hapishanedeki hak ihlallerini anlattı. Görüşe, kargo almaya ya da mahkemeye giderken kimlik dayatıldığını, bunu kabul etmediklerinde ise idarenin "gelmek istemiyor" diye yanlış beyanda bulunduğunu aktaran Baydar, "Biz görüşlere de, mahkemelere de çıkmak istiyoruz. Kimlik dayatması yüzünden cezaevi idaresi tüm haklarımızı gasp etmektedir" dedi. Açık görüşe çıkarılmamalarını slogan atarak protesto ettiklerini ve bu nedenle gardiyanlar tarafından darp edildiklerini belirten Baydar, Adalet Bakanlığı dahil bir çok kuruma gönderdikleri dilekçelerin akıbeti hakkında da bilgi sahibi olmadıklarını söyledi.

Tutsaklara sürekli hücre cezası verildiğini belirten Baydar, ESP eski Genel Başkan Yardımcısı Fethiye Ok'un 5 günlük hücre cezasından dolayı hücrede olduğunu aktardı. Baydar, duyarlı kesimlerin Elazığ T Tipi Hapishanesi müdürlüğü ve savcılığına baskı yapmasını istedi.