ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

BEKSAV Ekim devrimini marşlarla kutladı

Ekim devriminin 100. yılı, marşlarla karşıladı. 1917 devriminin büyük bir alt-üst olduğunu kaydeden BEKSAV, sanatta da muazzam bir kültür devrimi yaratan Ekim'in bugün de yol gösterdiğini vurguladı.

Etkin Haber Ajansı / 29 Ekim 2017 Pazar, 09:35

İSTANBUL- Bilim, Estetik, Eğitim, Kültür, Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV), Ekim devriminin 100. yılını devrimin marşlarıyla kutladı.

"Devrim bir şiirdir, devrim bitmeyen bir şarkıdır" şiarıyla Su Tiyatro Gösteri Merkezi'nde gerçekleşen etkinliğe; Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkan Yardımcısı ve Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) Genel Sözcüsü Fadime Çelebi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) MYK Üyesi Beycan Taşkıran ile çok sayıda kişi katıldı.

Gecenin sunumunu Zeynep Derya Yıldız İnce yaparken konserin açılış konuşması için BEKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Ağbulut söz aldı. 1917 Ekim devriminin büyük bir alt-üst oluşun, işçi sınıfı ve ezilenlerin kurtuluşu olduğunu hatırlatan Ağbulut, "Marksizm'in Leninizm'le buluştuğu o görkemli günü ve o günü yaratanlar önünde saygıyla eğiliyorum" dedi.

BEKSAV'ın da Marksizm ve Leninizm'in ideolojisini yol gösterici olarak gördüğünü kaydeden Ağbulut, "Devrimci sanatın halkımızla buluşmasında, aydınlanmacı yerde duruyoruz" ifadesini kullandı. Sovyet devriminin sanatta da muazzam bir kültür devrimi yarattığını dile getiren Ağbulut, bu muazzamlığın bugün de sanata yol gösterdiğini kaydetti. Ağbulut, "Büyük Ekim devrimini yaratan o muazzam iradeye selam olsun" diye belirtti.

Konuşmanın ardından devrim ve sosyalizm mücadelesinde yaşamını yitirenler için saygı duruşu yapıldı.

Ekim devrimine can verenlerin fotoğraflarının yer aldığı sinevizyon gösteriminin yapıldığı gece BEKSAV Müzik Topluluğu'nun seslendirdiği devrim marşları ve 1917'yi anlatan şiirlerle devam etti.