ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

3. İstanbul Kürt Kültür ve Sanat Festivali konserle başladı

MKM'nin düzenlediği 3. İstanbul Kürt Kültür ve Sanat Festivali, MKM sanatçılarının konseriyle başladı.

Etkin Haber Ajansı / 26 Ekim 2017 Perşembe, 08:14

İSTANBUL- Mezopotamya Kültür Merkezi'nin (MKM) üçüncüsünü düzenlediği İstanbul Kürt Kültür ve Sanat Festivali, Şişli Kent Kültür Merkezi'nde MKM sanatçılarının konseriyle başladı.

Sanatçılar, "Şahiya Stranan" adını verdikleri ve Türkçeleştirilen Kürtçe şarkıların bulunduğu albüm parçalarını dinleyicileriyle buluşturdu. HDP İstanbul İl eşbaşkanlarının yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. Konser öncesi söz alan MKM tiyatro oyuncusu Rugeş Kırıcı, mevcut koşullardan dolayı festivale geç başladıklarını ancak tüm baskılara rağmen halklarla beraber 5 gün boyunca dolu dolu günler geçireceklerini belirtti.

'SANAT YAŞAMALI VE YAŞATACAĞIZ'

Son bir yıl içerisinde aklın, hayalin alamayacağı birçok olayın yaşandığını ifade eden Kırıcı, "Kültür sanat kurumları kapatıldı, mühürlendi. Sanatçılar tutuklandı, konserler iptal edildi. Ama her şeye rağmen sanat her zaman, her yerde yaşamalı, yaşayacak ve yaşatacağız. MKM olarak yeniden, her şeyi inşa etmeye sözümüz var" dedi.