ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP'den 'Medyada Cinsiyetçilik' çalıştayı

HDP Kadın Meclisi, yarın (14 Ekim) İstanbul'da "Medyada cinsiyetçilik, militarizm, milliyetçilik" konulu çalıştay düzenleyecek.

Etkin Haber Ajansı / 13 Ekim 2017 Cuma, 10:33

İSTANBUL- HDP Kadın Meclisi, "Böyle gitmez, kadınlar izin vermez" kampanyası kapsamında daha önce duyurduğu çalıştayların ikincisini 14 Ekim Cumartesi günü gerçekleştirecek. Çalıştayın konusu; medyada cinsiyetçilik.

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca, yayımladığı duyuru metninde, şunları belirtti: "Cinsiyetçilik, ayrımcılık, nefret söylemi, şiddet ve militarizm hayatımızın her alanını kuşatıyor. Kadınlar her gün erkek şiddetine maruz kalıyor, yaralanıyor, katlediliyor. Çocuklar üzerinde şiddet ve taciz artıyor. Suriye'deki savaş nedeniyle gelenler nefret suçlarıyla karşı karşıya...

Televizyon dizilerinden haberlere medyada şiddetin, militarizmin, savaşın dili nedeniyle sesimiz, sözümüz, eşit, özgür, barış içinde bir yaşam tahayyülümüz duyulmaz oluyor. Bir yandan da kadınların medyadaki yeri, temsili gittikçe daraltılıyor.

Biz kadınlar bu gidişata izin verecek miyiz? Böyle gitmez diyecek miyiz? Nasıl?

Sizlerle 14 Ekim Cumartesi günü İstanbul Taksim Hill Otel'de bütün bunları hep birlikte tartışmak ve kadınlar olarak bu gidişata dur diyebilecek, medyada yerimizi, sesimizi, sözümüzü genişletebilecek yol ve yöntemleri aramak istiyoruz."