ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Solmaz Saçılık: Veli'yi yakınlarıyla yıldırmaya çalışıyorlar

Yüksel direnişçilerinden olmadığı halde eyleme katıldığı bir gün nedeniyle Solmaz Saçılık'a da dava açıldı. Saçılık, kendisine ve anne Kezban Saçılık'a açılan davaları "Veli'yi kışkırtmak amaçlı" şeklinde yorumladı.

Etkin Haber Ajansı / 13 Ekim 2017 Cuma, 11:34

ANKARA- Yüksel direnişi 339. gününde. Polisin tüm saldırılarına, tehditlerine rağmen Yüksel'de "işimi geri istiyorum" eylemleri devam ediyor. Bu direniş alanının müdavimlerinden biri de Veli Saçılık. Saçılık, diğer eylemcilerle birlikte her gün polisin saldırısına uğruyor. Yerlerde sürüklendiği ve plastik mermi "yağmuru"na tutulduğu ya da ampüte kolunun üzerine düşürüldüğü fotoğraf kareleri hala hafızalarda.

Katıldığı eylemlerden dolayı hakkında davalar açılan Saçılık'ı sindiremeyen devlet, anne Kezban Saçılık ve eşi Solmaz Saçılık'a tamamen usulsüz bir şekilde dava açtı. Solmaz Saçılık, davayı, "Veli'nin yakın çevresine dava açarak onu yıpratmaya çalışıyorlar" şeklinde yorumluyor.

ETHA'ya konuşan Saçılık, davaya konu günü anlatırken, bir ev baskını bekledikleri için 5 yakındaki kızları Feraye'yi de alarak Mersin'e gittiklerini belirtti. Solmaz Saçılık, "Çünkü kızım çok kötü etkilenmişti. Bir polis baskını görsün istemedim" dedi. Gittiği gün yapılan öğlen açıklamasında Veli'nin kolunun kırıldığını öğrenince ilk otobüsle Ankara'ya geldiğini söyleyen Saçılık, şöyle devam etti: "Direnişin 238. günüydü. Veli benden önce alana gitmişti. Açıklamanın başlamasına yakın alana gittim, Veli'nin arkasına konuşlandım. Çünkü polisler 'süpürme' taktiğiyle saldırdıkları için Veli'ye siper olmak istedim. Önce beni iterler, ben de onu yavaşça belinden iterim diye düşündüm, çünkü polisler onun direkt kırık koluna saldırıyorlar. Doktor uyarmıştı, orada doku ve kas zayıf olduğu için 'kesmek zorunda' kalabiliriz, iyileşme ihtimali olmayabilir' demişti."

VELİ'YE SOLMAZ SAÇILIK'IN GÖZÜ ÖNÜNDE İŞKENCE YAPTILAR

Eylem başladığı sırada darp edilerek gözaltına alındığını aktaran Saçılık, şöyle devam etti: "Veli benim alanda olduğumu bilmiyordu, ilk başta da tanıyamamış. Beni aldılar araca bindirdiler, ardından Nazan ve Nazife'yi işkenceyle getirip araca bıraktılar. O sırada Veli'nin sesi geldi, çok saldırdılar Veli'ye ama gün başkaydı. Ampüte kolunun üzerine düşürdüler, kafası yere çarptı. Araçtan defalarca kez bağırdık yapmayın diye. Daha sonra Veli'yi araca bindirmeye çalışırken polis amiri direkt Veli'nin ağzına, yüzüne, daha sonra bizim ağzımıza yüzümüze ve ardından aracın içine biber gazı sıktı. Öyle bir andı ki diğer polisler bile şaşkınlıkla baktı. Ardından kapıyı kapatmaya çalıştılar, ben bir an Veli'nin kolu o sürgülü kapı kapandığında arada kalacak sandım. Biber gazıyla dolu aracın içinde dakikalarca kaldık."

'HUKUKU KENDİ KEYİFLERİNE GÖRE UYGULUYORLAR'

İlk gözaltısı olduğu için günlerce sağlık problemi yaşayan Saçılık, işkenceyle gözaltına alınmasına rağmen hakkında dava açıldığını ise tesadüfen e-devletten öğrendiğini vurguladı. Saçılık, "Normalde önce soruşturma açılır, tebligat gönderilir ve ben ifadeye giderim ama bunlar hukuku kendi keyiflerine göre uyguladıkları için direkt dava açıldı" dedi.

Kezban anne ve kendisine açılan soruşturmanın tamamen Veli Saçılık'ı yıldırmak amaçlı olduğunu vurgulayan Solmaz Saçılık, bunun nedenini ise şöyle açıkladı: "Alana gelen ağabeyi ve ablası da gözaltına alındı ya da tehdit edildi. Veli'yi her yerden, özelikle sevdikleriyle yıpratmaya çalışıyorlar. Ama asıl dikkat çekilmesi gereken şu, Kezban annenin yerlerde sürüklendiği fotoğraf sosyal medyada yankı uyandırdı ve hemen ona dava açıldı. Veli'nin plastik mermiyle saldırıya uğradığı fotoğraf sosyal medyada çok tepki aldı, ardından ona da dava açıldı. Ben gördüğümüz işkenceyi belgeledim bana dava açıldı. Bu tür soruşturma ve davalarla işkencenin üstünü örtmeye çalışıyorlar. Bu davalar aslında bana, bize değil direkt Veli'yi kışkırtmak için ona yönelik."